MŚ w hokeju: Trzecia wygrana Kazachstanu

Hokeiści Kazachstanu podtrzymali miano niepokonanych podczas rozgrywanych na Ukrainie MŚ Pierwszej Dywizji. W swoim trzecim występie w turnieju pokonali Litwę 7:0 (2:0, 3:0, 2:0). Polscy kibice liczą, że dobra passa Kazachów zakończy się podczas jutrzejszego meczu z reprezentacją trenera Wiktora Pysza.

Grzegorz Zaleski

Mecz otwierający środowe zmagania na mistrzostwach świata był już siódmym z kolei na ukraińskich mistrzostwach, jednak po raz pierwszy drużyna przegrywająca nie strzeliła ani jednego gola. Przewaga zespołu Kazachstanu nie podlegała dyskusji
a świadczy o tym choćby liczba oddanych strzałów na bramkę (34:12 na korzyść Kazachstanu).

Wynik spotkania już na początku czwartej minuty gry otworzył Talgat Żailałow. Nie minęły 4 minuty a już było 2:0. Tym razem litewskiego bramkarza pokonał Jewgienij Bumagin. Obydwaj zdobywcy bramek dla Kazachstanu, w środowym meczu trafili jeszcze po razie.

Kazachowie byli szybsi, dokładniejsi w rozgrywaniu akcji i widać było u nich większe zaawansowanie techniczne. Litwini musieli uciekać się do fauli aby zatrzymać szarżujących rywali, jednak Kazachowie tylko raz pokonali golkipera litewskiego grając w przewadze. W takich właśnie okolicznościach na 6:0 podwyższył Żailałow w 54 minucie gry. W czwartek reprezentacja Kazachstanu rozegra mecz z Polską, do którego przystąpi mając kilka godzin więcej odpoczynku i dość łatwy mecz z Litwą, biało-czerwoni zaś w środę wieczorem zagrają z Ukrainą.

7;0 - Maksim Chudjakow (Roman Sawczenko, Jewgienij Fadiejew) 56`

Kazachstan: Kolesnik (Jeriemiejew) – Nowoposzin, Troszczińskij, Żailałow, Gawrilin, Krasnosłabodcew – Koliedajew, Siemionow, Poliszczuk, Dudariew, Bieliajew - Sawczenko, Fadiejew, Chudjakow, Starczenko, Upper (2) - Lakiza, Wassilczenko, Puszkariow, Romanow, Bumagin.

Litwa: Dauksevicius (Armalis) - Vezelis, Alisauskas, Verenis, Zidkovas, Bosas - Kieras, Katulis, Rulevicius, Bauba, Rimkus - Nauseda, Aliukonis, Pliskauskas, Vaiciukevicius, Korneiciuk, Lelenas oraz Bogdziul, Krisciunas.

Kary Kazachstan - 4 min., Litwa - 16 min

Sędziowali: Ruud van Baast (Holandia) oraz Dmitrij Goliak (Białoruś), Artioms Jemieljanienko (Łotwa)