MŚ w hokeju: Litwini pogrążyli Estończyków

Tylko rok trwała przygoda Estonii z Pierwszą Dywizją hokejowych mistrzostw świata. Beniaminek nie sprostał w sobotnim meczu Litwie i zajął ostatnie miejsce podczas ukraińskiego turnieju. Nasi północno-wschodni sąsiedzi kontrolowali mecz od samego początku do końca.

Grzegorz Zaleski

Obydwie drużyny potykające się w pierwszym sobotnim meczu mistrzostw legitymowały się przed pierwszym gwizdkiem zerowym dorobkiem punktowym. Minimalnie wyżej stały jednak akcje Litwinów c,o jak się okazało, miało swoje przełożenie w praktyce.

Zespół litewski prowadzenie objął w szóstej minucie meczu, wykorzystując już pierwszą grę w liczebnej przewadze. Druga bramka dla Litwinów padła również w okresie gdy na lodzie było ich więcej niż rywali. Estończycy odpowiedzieli "golem do szatni" na 43 sekundy przed końcem pierwszej tercji.

W drugiej odsłonie Litwini znów wyszli na dwubramkowe prowadzenie ale w 36 minucie ich rywale ponownie zdobyli bramkę kontaktową, zabrakło im jednak umiejętności i sił na dalszą pogoń za rywalami, notowali też więcej kar niż zespół Litwy co nie było bez znaczenia w końcówce meczu, gdy zaczęło brakować kondycji. Na niespełna dwie minuty przed końcem meczu, przy stanie 4:2 dla Litwy, trener Estonii wycofał bramkarza. To zagranie va-banque jednak nie powiodło się, nie minęła minuta a Litwini zdobyli piątego gola, strzelając do pustej bramki. Gol przypieczętował ich zwycięstwo w meczu i pozostanie w Pierwszej Dywizji, choć zgodnie z reformą rozgrywek będzie to "słabsza grupa" Pierwszej Dywizji.

5:2 - Povilas Verenis (Arnoldas Bosas) 59` ENG

Litwa: Armalis (Dausksevicius) - Kieras, Katulis, Rulevicius, Bauba, Kumeliauskas (2) - Nauseda, Aliukonis, Pliskauskas (2), Vaiciukevicius, Lelenas - Vezelis, Alisauskas (2), Verenis, Zidkovas, Bosas (2) - Krisciunas, Korneiciuk, Bogdziul, Rimkus.

Estonia: Koitmaa (Kołossow) - Lahesalu, Suur (2), Iwanow, Makrow (4), Pietrow (2) - Ossipow (2), Kaljuste, Titarienko, Sibircew, Nekrassow (2), - Smirnow (2), Swarogin, Rooba, Suurso (2), Nowikow (2) - Samorukow, Lewkowic, Missenjow, Worang, Aleksandrow.

Kary: Litwa - 8 min.. Estonia - 18 min.

Sędziowali: Richard Schuetz (Niemcy) oraz Oleksandr Govorun (Ukraina), Damir Ravković (Słowenia).