MŚ w hokeju: Szwedzi w finale!

Szwedzi zrewanżowali się Czechom za zeszłoroczną porażkę w półfinale mistrzostw świata 2:3. Reprezentanci Trzech Koron pokonali podopiecznych Para Matsa wyraźnie, bo aż 5:2 i tym samym zagrają o złoty medal. Obrońcy tytułu natomiast staną do boju w finale pocieszenia.

Patryk Kurkowski

Przed dwoma laty Szwedzi zakończyli rywalizację na trzecim miejscu, bo w meczu o brąz pokonali reprezentację Stanów Zjednoczonych 4:2. Przed rokiem również, ale wtedy wygrali z Niemcami 3:1. Tym razem zagrają o złoto. Tym samym tytułu wywalczonego przed rokiem nie obronią Czesi.

W pierwszej tercji żadnej ze stron nie udało się trafić do bramki. Hokeiści Aloisa Hadamczika częś2ciej próbowali strzałów, ale nie przyniosło to pożądanych rezultatów. Walka była wyrównana, ale przepisowa. Dopiero w drugiej odsłonie meczu otworzył się worek z golami. Tuż po wznowieniu naszych południowych sąsiadów na prowadzenie wysunął Patrick Elias. Ale ich radość nie trwała długo. Niespełna trzy minuty później do wyrównania doprowadził Patrik Berglund, chociaż warto zaznaczyć, że Szwedzi grali wtedy w przewadze.

Trzy Korony przeważały, ale na kolejne trafienie trzeba było poczekać. W 36 minucie spotkania Mikael Backlund dał pierwsze prowadzenie drużynie ze Skandynawii. Trzecia tercja wciąż należała do graczy Para Matsa. Mimo że Szwedzi nie byli już tak szczodrzy w oddawaniu strzałów, to trafiali na wysokiej skuteczności. Ostatecznie wygrali 5:2. Dwa gole dla zwycięzców zdobył Patrik Berglund, który otworzył i zwieńczył dzieło Szwedów.

Czechy - Szwecja 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)
1:0 - Patrik Elias (Milan Michalek, Marek Zidlicky) 21' 5/5
1:1 - Patrik Berglund (Oliver Ekman) 25' 5/4
1:2 - Mikael Backlund (Mattias Sjogren) 36' 5/5
1:3 - Jimmie Ericsson (Mikael Backlund) 49' 5/5
1:4 - Marcus Kruger (Mattias Tedenby) 53' 5/5
2:4 - Patrik Elias (Jakub Voracek) 55' 5/5
2:5 - Patrik Berglund (David Petrasek) 60' 5/5

Czechy: Pavelec (Stepanek) - Z. Michalek, Rachunek, Cervenka, Jagr, Plekanec - Zidlicky, Skoula, M. Michalek, Frolik, Elias - Krajicek, Caslava, Marek, Rolinek, Voracek - Nemec, Hubacek, Novotny, Vampola, Prucha.
Trener: Alois Hadamczik.

Szwecja: Fasth (Ersberg) - Gunnarsson, Petrasek, Thornberg, Berglund, Paajarvi - Rundlbad, Kronwall, Eriksson, Persson, Nilsson - Fernholm, Erixon, Tedenby, Kruger, Silfverberg - Ekman, Sjorgren, Ericsson, Wallin, Backlund.