Rzutem na taśmę - relacja z meczu Aksam Unia Oświęcim - Ciarko PBS Bank Sanok

W hicie 23. kolejki Polskiej Ligi Hokejowej Aksam Unia Oświęcim pokonała na własnym lodzie Ciarko PBS Bank Sanok 4:3. Gola na wagę trzech punktów zdobył trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Mikołaj Łopuski. Mimo porażki sanoczanie zachowali fotel lidera.

Radosław Kozłowski

- To było znakomite widowisko, które mogło się podobać nawet najbardziej wybrednemu kibicowi - ocenił poziom spotkania Marek Ziętara, trener Ciarko PBS.

W słowach opiekuna sanoczan nie ma ani krzty przesady. Przez niemal sześćdziesiąt minut na oświęcimskiej tafli dominowała twarda walka o każdy krążek. Nie zabrakło też widowiskowych akcji i pięknych bramek.

Po dziewięciu minutach oświęcimianie powinni prowadzić przynajmniej jednym golem, lecz dobrych okazji nie potrafili wykorzystać Robert Krajczi i Wojciech Stachura.

Skuteczniejsi byli za to sanoczanie, którzy w 11. minucie wyszli na prowadzenie. Do odbitego krążka najszybciej dojechał Josef Vitek i bez większych problemów wbił go do siatki.

Trzy minuty później wyrównał Peter Tabaczek, wykorzystując okres w przewadze.- Pierwsza odsłona była toczona w bardzo szybkim tempie. Muszę przyznać, że rywale postawili nam bardzo trudne warunki - podkreślił Charles Franzen.

Jego zespół w drugich dwudziestu minutach odważnie ruszył do przodu i za sprawą Miroslava Zatki i Mariusza Jakubika strzelił dwa gole. - Powiedzieliśmy sobie w przerwie, że musimy przejąć inicjatywę i narzucić rywalom swój styl gry - przyznał szkoleniowiec gospodarzy.

Trzeba przyznać, że biało-niebiescy mieli także oparcie w bramkarzu. Krzysztof Zborowski imponował refleksem i opanowaniem. Wygrał między innymi pojedynki sam na sam z Martinem Vozdeckym i z Dariuszem Gruszką.

W trzeciej odsłonie popularny "Zbora" nie miał już tyle szczęścia i dwa razy musiał wyciągnąć gumę z siatki. Najpierw soczystym strzałem "z klepy" pokonał go Vozdecky, a później do wyrównania doprowadził Mojżisz.

Charles Franzen od razu zareagował, wziął czas i od razu zaczął mobilizować swoich podopiecznych. - Trener powiedział nam, że tylko spokój i rozwaga mogą nas uratować. Poza tym zaczęliśmy grać tak jak w pierwszej tercji - powiedział Robert Krajczi, który w całym spotkaniu zaliczył trzy asysty.

Kluczową dla dalszych losów meczu akcję przeprowadził Mikołaj Łopuski, który pomknął lewym skrzydłem i posłał krążek między parkanami Przemysława Odrobnego. - Po dwóch tercjach widziałem w boksie zrezygnowanego Mikołaja. Wyznał mi, że dzisiaj ewidentnie mu nie idzie. Poklepałem go po ramieniu i powiedziałem, żeby w trzeciej odsłonie wyszedł na lód i zaczął walczyć o swojego gola. I to właśnie jego trafienie przesądziło o naszym zwycięstwie - nie krył radości Tomasz Piątek, drugi trener Aksam Unii.

W końcówce meczu Marek Ziętara postawił wszystko na jedną kartę: ściągnął bramkarza i wprowadził do gry dodatkowego napastnika. Przez 133 sekundy sanoczanie rozpaczliwie walczyli o wyrównującego gola, ale Krzysztof Zborowski nie dał się już pokonać. - W konfrontacjach dwóch wyrównanych drużyn wygrywa ta, która popełni mniej błędów. Dzisiaj lepsi byli oświęcimianie - podsumował szkoleniowiec Ciarko PBS.

Aksam Unia Oświęcim - Ciarko PBS Bank Sanok 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
4:3 - Mikołaj Łopuski (Radek Prochazka) 57', 4/4

Aksam Unia: Zborowski - Połącarz, Gabryś; Jaros, Jakubik (2), Wojtarowicz - Urbańczyk, Zatko (2); Krajczi (12), Tabaczek, Valusiak - Noworyta (2), Piekarski; Łopuski (2), Prochazka, Rziha oraz Stachura (2), Kowalówka, Modrzejewski.
Trener: Charles Franzen.

Ciarko: Odrobny - Mojżisz (2), Dronia; Vozdecky, Zapała (14), Kolusz - Rąpała, Kotaszka (2); Gruszka, Dziubiński (12), Malasiński - Skrzypkowski, Kubat (2); Vitek, Krzak (4), Strzyżowski oraz Maciejewski, Radwański, Mermer, Biały.
Trener: Marek Ziętara.

Sędziowali: Paweł Meszyński - Leszek Kubiszewski, Mariusz Smura.
Kary: 22 (w tym 10 minut za niesportowe zachowanie dla Roberta Krajcziego) - 36 (w tym po 10 minut za niesportowe zachowanie dla Krzysztofa Zapały i Krystiana Dziubińskiego).
Widzów: 1700.