MŚ w hokeju: Amerykanie powrócili na szczyt, Plachta bohaterem Niemiec

Drużyna USA znów jest na czele Grupy B hokejowych mistrzostw świata. W piątek bohaterem Niemiec został syn trenera polskiej kadry, Matthias Plachta.

W pierwszym meczu rozegranym w piątek w praskiej hali O2 Arena drużyna gospodarzy odniosła rutynowe zwycięstwo nad zespołem Austrii. Czesi oddali na bramkę rywali aż 42 strzały i zdobyli cztery bramki. W pierwszej tercji goli nie było i dopiero w połowie drugiej części spotkania na listę strzelców wpisał się Ondřej Němec. Przed przerwą trafili jeszcze Martin Zaťovič i Vladimír Sobotka, a w siódmej sekundzie trzeciej odsłony wynik meczu ustalił Jakub Voráček. Piątkowe zwycięstwo pozwoliło Czechom awansować na trzecie miejsce w Grupie A. Austria natomiast wciąż nie jest pewna utrzymania w elicie. [ad=rectangle] Czechy - Austria 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Bramki: 1:0 - Němec (Simon) 32' 2:0 - Zaťovič (Hejda, Němec) 38' 3:0 - Sobotka (Červenka, Krejčík) 40' 4:0 - Voráček (Jordán, Hertl) 41'

Strzały: 42-12. Kary: 4-10.

Czechy - Austria: Zobacz bramki!

{"id":"","title":""}

Źródło: TVP S.A.

Wieczorem w Pradze zmierzyły się ekipy Niemiec i Łotwy. Obie drużyny walczą o utrzymanie w elicie, dlatego można było się spodziewać bardzo zaciętego spotkania. W pierwszej tercji gola dla Łotyszy zdobył niezawodny Lauris Dārziņš, dla którego był to szósty punkt do klasyfikacji kanadyjskiej na tych mistrzostwach. Rezultat meczu nie zmieniał się aż do 47. minuty, kiedy to okres gry w przewadze wykorzystał Michael Wolf. Kiedy zanosiło się na dogrywkę, krążek w tercji obronnej rywali przejął Matthias Plachta, po czym idealnie przymierzył od poprzeczki. Sędziowie długo sprawdzali, czy "guma" przekroczyła linię bramkową i w końcu gola uznali. Niemcy zwyciężyły 2:1 i niemal zagwarantowały sobie pozostanie w elicie. Łotwę czekają w najbliższych dniach ważne mecze z Austrią i Francją.

Niemcy - Łotwa 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Bramki: 0:1 - Dārziņš (Daugaviņš) 12' (5 na 4) 1:1 - Wolf (Reimer, Krueger) 47' (5 na 4) 2:1 - Plachta 58'

Strzały: 24-16. Kary: 10-27.

Wyniki i tabela Grupy A:

piątek, 1 maja

Kanada - Łotwa 6:1 (3:0, 2:0, 1:1) Szwecja - Czechy 6:5 po karnych (2:1, 1:0, 2:4, 0:0, 1:0)

sobota, 2 maja

Austria - Szwajcaria 4:3 po karnych (0:1, 1:1, 2:1, 0:0, 1:0) Niemcy - Francja 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) Czechy - Łotwa 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

niedziela, 3 maja

Szwecja - Austria 6:1 (3:0, 3:0, 0:1) Kanada - Niemcy 10:0 (4:0, 5:0, 1:0) Szwajcaria - Francja 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

poniedziałek, 4 maja

Szwecja - Łotwa 8:1 (1:0, 3:1, 4:0) Kanada - Czechy 6:3 (2:1, 1:1, 3:1)

wtorek, 5 maja

Szwajcaria - Niemcy 1:0 (0:0, 0:0, 1:0) Francja - Austria 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

środa, 6 maja

Łotwa - Szwajcaria 2:1 po dogr. (0:0, 1:0, 0:1, 1:0) Kanada - Szwecja 6:4 (0:3, 3:1, 3:0)

czwartek, 7 maja

Czechy - Francja 5:1 (0:0, 2:1, 3:0) Szwecja - Niemcy 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

piątek, 8 maja

Czechy - Austria 4:0 (0:0, 3:0, 1:0) Niemcy - Łotwa 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

sobota, 9 maja

Francja - Kanada godz. 12:15 Austria - Łotwa godz. 16:15 Szwecja - Szwajcaria godz. 20:15

niedziela, 10 maja

Niemcy - Czechy godz. 16:15 Szwajcaria - Kanada godz. 20:15

poniedziałek, 11 maja

Niemcy - Austria godz. 16:15 Szwecja - Francja godz. 20:15

wtorek, 12 maja

Kanada - Austria godz. 12:15 Łotwa - Francja godz. 16:15 Czechy - Szwajcaria godz. 20:15

8Łotwa501047-212

W Ostrawie cenną wygraną zanotowali w piątek Norwegowie, którzy pokonali Słoweńców 3:1. Skandynawowie wszystkie bramki uzyskali w liczebnej przewadze i przy każdym trafieniu udział mieli bracia Olimbowie. Wynik meczu został ustalony już po dwóch tercjach. Honorowe trafienie dla Słoweńców zdobył Jan Muršak, któremu asystował grający w Los Angeles Kings Anze Kopitar. Dzięki piątkowemu zwycięstwu Norwegia zapewniła sobie przynajmniej pozostanie na przyszły rok w elicie. Słowenia natomiast doznała już piątej na tych mistrzostwach świata porażki i o utrzymanie będzie walczyć z Danią.

Norwegia - Słowenia 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Bramki: 1:0 - Thoresen (M. Olimb, Holøs) 9' (5 na 4) 1:1 - Muršak (Kopitar, Kranjc) 21' 2:1 - Bastiansen (K. A. Olimb, Sørvik) 24' (5 na 4) 3:1 - Holøs (M. Olimb, Thoresen) 39' (5 na 4)

Strzały: 24-18. Kary: 4-10.

Drużyna USA zapomniała o czwartkowym niepowodzeniu z Białorusią i w piątek zdobyła kolejne trzy punkty. Amerykanom zwycięstwo nad Duńczykami nie przyszło jednak łatwo. Hokeiści zza Oceanu oddali aż 41 strzałów na bramkę rywali, ale kluczowe trafienie uzyskał w 28. minucie Brock Nelson. Golkiper zespołu USA, Connor Hellebuyck, skutecznie interweniował 21 razy i po raz pierwszy w 79. edycji mistrzostw świata zachował czyste konto. Amerykanie powrócili na pierwsze miejsce w Grupie B, natomiast Duńczycy będą do końca walczyć o pozostanie w elicie ze Słoweńcami.

USA - Dania 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Bramki: 1:0 - Nelson 28'

Strzały: 41-21. Kary: 6-6.

USA - Dania: Gol Nelsona na 1:0

Wyniki i tabela Grupy B:

USA - Finlandia 5:1 (1:0, 2:1, 2:0) Rosja - Norwegia 6:2 (4:0, 2:2, 0:0)

Słowacja - Dania 4:3 po karnych (0:0, 0:1, 3:2, 0:0, 1:0) Białoruś - Słowenia 4:2 (2:1, 1:0, 1:1) USA - Norwegia 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Rosja - Słowenia 5:3 (3:0, 1:2, 1:1) Słowacja - Białoruś 2:1 po dogr. (0:0, 0:0, 1:1, 1:0) Finlandia - Dania 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

USA - Rosja 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) Finlandia - Norwegia 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Białoruś - Dania 5:1 (0:1, 3:0, 2:0) Słowacja - Słowenia 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Rosja - Dania 5:2 (2:0, 1:1, 2:1) Norwegia - Słowacja 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Białoruś - USA 5:2 (0:0, 3:1, 2:1) Finlandia - Słowenia 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Norwegia - Słowenia 3:1 (1:0, 2:1, 0:0) USA - Dania 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

sobota, 9 maja Białoruś - Rosja godz. 12:15 Finlandia - Słowacja godz. 16:15 Dania - Norwegia godz. 20:15

Słowenia - USA godz. 16:15 Słowacja - Rosja godz. 20:15

Finlandia - Białoruś godz. 16:15 Słowenia - Dania godz. 20:15

Norwegia - Białoruś godz. 12:15 USA - Słowacja godz. 16:15 Finlandia - Rosja godz. 20:15