MŚ w hokeju: Jewgienij Małkin poprowadził Rosjan, Jaromir Jagr dał półfinał Czechom

Rosja i Czechy jako ostatnie drużyny zameldowały się w półfinale 79. edycji hokejowych mistrzostw świata. Znakomity mecz w zespole gospodarzy rozegrał w czwartek 43-letni Jaromir Jagr.

Rafał Smoliński
W Ostrawie Rosja zmierzyła się ze Szwecją i po niesamowitym spotkaniu zwyciężyła 5:3. Po 21 minutach było już 3:0 dla Sbornej, a pierwsze skrzypce grali zdobywcy bramek, Siergiej Moziakin, Siergiej Szyrokow i Jewgienij Małkin, oraz Władimir Tarasienko, który zaliczył w tym okresie dwie asysty. Była to dosyć solidna zaliczka, ale hokeiści Trzech Koron nie zamierzali rezygnować z walki.
Pierwszą decyzją Szwedów była zmiana bramkarza i słabo dysponowanego w czwartek Jhonasa Enrotha zastąpił Anders Nilsson. Następnie Skandynawowie wzięli się za odrabianie strat i po golu Loui Erikssona w 55. minucie dopięli swego. Radość z wyrównania nie trwała jednak długo, zaledwie 26 sekund później po raz drugi wpisał się na listę strzelców Małkin, który w końcu zagrał jak na lidera przystało. Szwedzi ściągnęli jeszcze w końcówce golkipera, ale po błędzie w ofensywie skorzystał z tego Tarasienko.Obie drużyny oddały w sumie po 28 celnych strzałów i obie miały po 14 minut kar. Do półfinału awansowała jednak Rosja, która w sobotni wieczór zmierzy się w praskiej hali O2 Arena z drużyną USA. Obie ekipy spotkały się ze sobą w fazie grupowej i wówczas górą byli hokeiści zza Atlantyku, którzy triumfowali 4:2. W sobotę jednak broniąca mistrzowskiego tytułu Rosja będzie zdeterminowana, aby wziąć rewanż za tamto niepowodzenie. Szczególnie, że do składu powróci Aleksander Owieczkin, który zakończył już tegoroczne zmagania w NHL.

Rosja - Szwecja 5:3 (2:0, 1:1, 2:2)

Bramki:
1:0 - Moziakin (Małkin, Tarasienko) 11' (5 na 3)

Kary: 14-14.

Praska hala 02 Arena odleciała w czwartkowy wieczór po wielkim zwycięstwie gospodarzy nad Finami. Oba zespoły zajęły w grupach trzecie lokaty, ale to hokeiści z północnej Europy zdawali się być faworytem tego starcia. Były emocje, było wspaniałe widowisko, a worek z bramkami otworzył w 9. minucie Jan Kovář. Po golach Tuomo Ruutu i Jussiego Jokinena Finlandia objęła prowadzenie i wówczas przypomniał o sobie Jaromir Jagr.

43-letni zawodnik najpierw doprowadził w 34. minucie do wyrównania, a chwilę później idealnie obsłużył Kovářa i Czesi wysunęli się na 3:2. Na początku trzeciej tercji wyrównał Aleksander Barkov, ale kiedy zanosiło się na dogrywkę, znów geniuszem błysnął Jágr. Tym razem doświadczony Czech sam wywalczył krążek i pokonał w 56. minucie Pekkę Rinne'ego, który tak znakomicie bronił w tych mistrzostwach. W ostatnich sekundach gola zdobył jeszcze Vladimír Sobotka i szalona radość ogarnęła wszystkich kibiców gospodarzy.

Czechy zwyciężyły Finlandię 5:3 i w sobotnie popołudnie zagrają w praskiej hali O2 Arena z Kanadą o miejsce w finale. Obie drużyny zmierzyły się kilka dni temu w fazie grupowej i wówczas to hokeiści spod znaku Klonowego Liścia zwyciężyli 6:3.

Czechy - Finlandia 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)