MŚ w hokeju: Rosja upokorzona w wielkim finale, 25. triumf Kanady!

Kanada zwyciężyła w 79. edycji hokejowych mistrzostw świata. W niedzielnym finale zawodnicy spod znaku Klonowego Liścia nie dali szans broniącym tytułu Rosjanom!
Rafał Smoliński

Kanadyjczycy zaprezentowali się w Czechach kapitalnie i w pełni zasłużenie sięgnęli po złote medale mistrzostw świata. Hokeiści zza Atlantyku rozegrali 10 spotkań i wszystkie wygrali w regulaminowym czasie! Kanada była najskuteczniejszą drużyną w całym turnieju, dlatego w niedzielę łatwo poradziła sobie z broniącą tytułu Sborną. To 25. mistrzostwo wywalczone przez drużynę z Kraju Klonowego Liścia. Więcej, bo 27, ma tylko Rosja (dawniej ZSRR).

Aleksander Owieczkin i Jewgienij Małkin mieli poprowadzić Sborną do zwycięstwa, ale w niedzielę byli niemal niewidoczni. Pierwszy z nich, reprezentant klubu Washington Capitals, przyleciał do Pragi w piątek po porażce w play-off NHL i był w miarę aktywny tylko w premierowej części meczu. Małkin zapisał co prawda na swoje konto jedyne trafienie dla Rosji, ale wcześniej wyróżnił się... złapaniem niepotrzebnej kary.

Bramka Eakina na 1:0
Kanada - Rosja: Bramka Eakina na 1:0
Źródło: TVP S.A.

Po dosyć wyrównanym początku inicjatywę na lodzie szybko przejęli Kanadyjczycy. Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia oddali więcej strzałów w pierwszej tercji (15-5), dlatego Siergiej Bobrowski musiał wielokrotnie interweniować. W 19. minucie był jednak bezradny. Tyler Ennis wykonał obrót i skierował w stronę bramki krążek, którego lot zmienił Cody Eakin. Po pierwszej tercji Kanada prowadziła 1:0, ale najlepsze miało dopiero nadejść.

Drugą tercję hokeiści zza Oceanu otworzyli kolejnym trafieniem. Tym razem Eakin zostawił krążek Ennisowi, ten okrążył bramkę rywali i pokonał Bobrowskiego. W 28. na listę strzelców wpisał się lider Kanadyjczyków, Sidney Crosby, który umieścił gumę w samym okienku. Minęły zaledwie 43 sekundy i kapitalnym podaniem popisał się Claude Giroux, a Tyler Seguin poprawił wynik na 4:0. Broniąca tytułu Rosja była na kolanach po zaledwie 29 minutach!

No look pass Giroux. Kapitalna akcja Kanadyjczyków na 4:0
Kanada - Rosja: No look pass Giroux. Kapitalna akcja Kanadyjczyków

W trzeciej części meczu Kanadyjczycy kontrolowali przebieg wydarzeń na lodzie. W 49. minucie ośmieszyli wręcz rywali, gdy w przewadze Crosby podał do Giroux, a ten zdobył piątego gola. Po chwili, po błędzie Bobrowskiego, było już 6:0, a na listę strzelców wpisał się Nathan MacKinnon W 53. minucie honorowe trafienie dla Sbornej uzyskał Małkin, który zmylił starającego się zachować czyste konto Mike'a Smitha. Rosyjski hokeista skierował krążek do bramki po silnym strzale z dystansu Siergieja Moziakina.

Po ośmiu latach Kanada powróciła na szczyt hokejowego świata, dlatego radość po końcowej syrenie była niesamowita. Aż 37 razy musiał interweniować w niedzielę Bobrowski i skapitulował aż sześciokrotnie. Rosjanie byli bezradni, oddali na bramkę Smitha zaledwie 12 strzałów i doznali sromotnej klęski. Wcześniej brąz wywalczyli Amerykanie, którzy pewnie zwyciężyli Czechów 3:0.

4:0 - Seguin (Giroux, Barrie) 29'
5:0 - Giroux (Crosby, O'Reilly) 49' (5 na 4)
6:0 - MacKinnon (Savard) 50'
6:1 - Małkin (Moziakin, Kulikow) 53'

Strzały: 37-12.
Kary: 4-10.

MŚ w hokeju: Amerykanie pokonali Czechów w meczu o brąz, znakomity występ Hellebuycka