NHL: Wasilewski puścił tylko dwa gole, ale nie zatrzymał Chicago Blackhawks (wideo)

Drużyna Chicago Blackhawks pokonała u siebie Tampa Bay Lightning i wyrównała stan rywalizacji w finale rozgrywek o Puchar Stanleya.

Przed pierwszym rzuceniem krążka na lód doszło do kilku zmian w składach obu zespołów. Najważniejszą był brak podstawowego bramkarza Błyskawic, Bena Bishopa, którego zastąpił 20-letni Andriej Wasilewski. - Bishop zagra jeszcze w tej serii. Nie wiem tylko, w którym meczu - powiedział po spotkaniu trener przyjezdnych, Jon Cooper. [ad=rectangle] Młody bramkarz nie miał jednak wpływu na poczynania ofensywne zespołu z Florydy, który w pierwszej tercji uzyskał przewagę na lodzie. To już pewna tradycja tej serii, choć tym razem Czarne Jastrzębie nie straciły gola. Hokeiści z Chicago oddali zaledwie dwa celne strzały w premierowej odsłonie, natomiast Corey Crawford musiał interweniować dziewięciokrotnie.

Obraz gry uległ zmianie w drugiej tercji. Najpierw w słupek trafił z dystansu Marcus Kruger, a następnie dogodnej sytuacji sam na sam nie wykorzystał Patrick Sharp. W 27. minucie Marian Hossa posłał "gumę" w kierunku bramki Wasilewskiego, a kapitan drużyny gospodarzy, Jonathan Toews, zdobył w zamieszaniu pierwszego gola.

Błyskawice odpowiedziały pięć minut później. Valtteri Filppula idealnie obsłużył zza bramki Alexa Killorna, który z bliskiej odległości pokonał Crawforda. Obie drużyny miały jeszcze kilka okazji na zmianę rezultatu, lecz po drugiej tercji na tablicy wyników było 1:1.

Losy spotkania rozstrzygnęły się w trzeciej tercji. Brandon Saad wjechał pod bramkę Wasilewskiego i strzałem z bekhendu pokonał Rosjanina. Od tego momentu Czarne Jastrzębie oddały inicjatywę gościom, ale hokeiści z Tampy nie byli w stanie wyrównać, choć w samej końcówce ściągnęli jeszcze golkipera.

Piąty mecz rywalizacji o Puchar Stanleya zostanie rozegrany w sobotę w Tampie.

Wyniki:

Finał Pucharu Stanleya

Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Bramki: 1:0 - Toews (Sharp, Hossa) 27' 1:1 - Killorn (Filppula, Stamkos) 32' 2:1 - Saad (Kane) 47'

Stan rywalizacji: 2-2

Program finału Pucharu Stanleya (do czterech zwycięstw): Lightning - Blackhawks sobota, 13 czerwca Blackhawks - Lightning poniedziałek, 15 czerwca *Lightning - Blackhawks środa, 17 czerwca