MŚ U18: Finowie mistrzami świata po 16 latach!

Reprezentacja Finlandii do lat 18 wywalczyła złoty medal w rozgrywanych w Grand Forks młodzieżowych mistrzostwach świata w hokeju. W finale Suomi rozgromili Szwedów 6:1.

Rafał Lichowicz
AFP

Finowie weszli kapitalnie w finał strzelając gola już w drugiej minucie gry za sprawą Eeli Tolvanena. Do końca pierwszej tercji ubiegłoroczni srebrni medaliści mistrzostw prowadzili już 3:0 po kolejnych trafieniach Otto Somppiego i Eetu Tuulola.

W drugiej połowie kapitalną partie rozegrał 17-letni Jesse Puljujarvi, który popisał się hat-trickiem czym podkreślił dominację Finów nad Szwecją. Reprezentację "Trzech Koron" stać było tylko na honorowego gola za sprawą swojego najlepszego strzelca Liasa Anderssona.

Wcześniej w meczu o brązowy medal gospodarze turnieju, reprezentanci Stanów Zjednoczonych, rozgromili Kanadę 10:3. Trzy asysty zaliczył Clayton Keller, który został najlepszym podającym turnieju w Grand Forks.

Zwycięzcą punktacji kanadyjskiej został 18-letni reprezentant Kanady Tyson Jost. W siedmiu meczach zapisał on na swoim koncie 15 punktów.

Finlandia zdobył złoty medal w młodzieżowych mistrzostwach świata do lat 18 po raz trzeci w historii. Wcześniej Suomi triumfowali również w 1999 i 2000 roku.