MŚ w hokeju: Finowie i Czesi lepsi w klasykach

Finlandia po zaciętym meczu pokonała drużynę Stanów Zjednoczonych 3:2 i pozostała niepokonaną drużyną w mistrzostwach świata elity w Rosji. W grupie A nowym liderem zostali Czesi, którzy wygrali ze Szwedami 4:2.

Rafał Lichowicz
AFP

Po zwycięstwach nad Białorusią (6:2) i Niemcami (5:1) Finowie przystępowali w roli faworyta do meczu z Amerykanami. Młody zespół USA po dotkliwej porażce z Kanadą (1:5) i komplecie punktów z Białorusią, liczył na urwanie punktów faworyzowanym Europejczykom.

Finowie szybko jednak dali znać o swojej sile. W 10. minucie na 1:0 trafił doświadczony Mikko Koivu. Trzy minuty później na 2:0 podwyższył Antti Pihlstrom, na co dzień hokeista moskiewskiego CSKA.

USA potwierdzili, że nie zamierzają łatwo oddać punktów strzelając kontaktowego gola niecałe 120 sekund później za sprawą Franka Vatrano z Boston Bruins. Po bezbramkowej drugiej tercji, w trzeciej Amerykanie doprowadzili do remisu 53 sekundy po wznowieniu gry po trafieniu Connora Murphy'ego.

Ostatnie słowo należało jednak do Finów, a konkretnie Leo Komarova. Napastnik Toronto Maple Leafs przesądził tym samym o komplecie punktów dla Suomi. Finowie obok Kanady jako jedyni w turnieju nie stracili nawet punktu.

W drugim wieczornym meczu rozgrywanym w Moskwie Czesi w europejskim klasyku pokonali reprezentację Szwecji. Hokeiści "Trzech Koron" rozpoczęli dobrze mecz od prowadzenia w pierwszej tercji po golach Roberta Rosena i Martina Lundberga. Pozostało 40 minut było jednak popisem Czechów.

Dla naszych południowych sąsiadów trafiali David Pastrnak, Jan Kovář i dwukrotnie Michal Birner. Dzięki wygranej reprezentacja Czech została samotnym liderem grupy A z ośmioma punktami na koncie. Czesi mają jednak już za sobą trudne pojedynki z Rosją i Szwecją i wydają się faworytem do końcowego zwycięstwa w fazie grupowej.

Wyniki:

Grupa A:

Szwecja - Czechy 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)
1:0 - Rosen (Gustafson, Wennberg) 10' (5 na 4)

Grupa B:

Finlandia - USA 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)  1:0 - Koivu (Granlund, Aho) 10' 2:0 - Pihlstrom (Pulkkinen, Sallinen) 13' 2:1 - Vatrano (Matthews) 14' 2:2 - Murphy (Maroon, Larkin) 41' 3:2 - Komarov (Barkov, Jokinen) 45' (5 na 4)

1 Kanada 3 3 0 0 0 20-2 9
2 Finlandia 3 3 0 0 0 14-5 9
3 Słowacja 2 2 0 0 0 9-2 6
4 USA 3 1 0 0 2 9-11 3
5 Francja 2 0 1 0 1 4-7 2
6 Niemcy 2 0 0 1 1 3-8 1
7 Węgry 2 0 0 0 2 2-11 0
8 Białoruś 3 0 0 0 3 5-20 0