MŚ w hokeju: Rosjanie otarli łzy po półfinałowej klęsce

Niedzielne decydujące rozstrzygnięcia w mistrzostwach świata rozpoczęły się od starcia o brązowy medal. W nim Rosjanie 7:2 pokonali reprezentację USA. W finale Kanadyjczycy, obrońcy tytułu, zmierzą się z Finami.

Szymon Łożyński
AFP

Niedzielne mecze o medale, z punktu widzenia reprezentacji Rosji, miały wyglądać zupełnie inaczej. Gospodarzom mistrzostw świata w hokeju na lodzie od początku zawodów przyświecał jeden cel, udział w finale i triumf w nim. W sobotnim półfinale za sprawą Finów marzenia o odebraniu trofeum Kanadyjczykom prysły niczym bańka mydlana. Podobnie jak na igrzyskach olimpijskich w Soczi, Skandynawowie pokonali Rosjan 3:1.

Tym samym gospodarzom pozostała walka o brąz z reprezentacją USA. Biorąc pod uwagę przebieg całych mistrzostw, Amerykanie mogą być zadowoleni z udziału w tzw. małym finale. Drużyna zza Oceanu była bowiem bliska odpadnięcia z zawodów po fazie grupowej. Awans do ćwierćfinału hokeiści z USA zapewnili sobie... po przegranej dogrywce ze Słowacją. W 1/4 finału Amerykanie dość nieoczekiwanie po rzutach karnych (2:1) uporali się z Czechami. W półfinale srebrni medaliści poprzednich mistrzostw postawili wysoko poprzeczką Kanadyjczykom, ale ostatecznie musieli uznać wyższość odwiecznych rywali, przegrywając 3:4.

Rosjanie zapomnieli, przynajmniej na kilka godzin, o niepowodzeniu półfinałowym. Gospodarze mistrzostw rozpoczęli starcie z USA z dużym animuszem i po bramce Wiaczesława Wojnowa objęli prowadzenie 1:0. W pierwszej tercji reprezentanci Sbornej zdobyli jeszcze jedną bramkę. Wykorzystując grę w osłabieniu Amerykanów, gola strzelił Sergiej Mozjakin.

Po 40 minutach losy spotkania o brązowy krążek były niemal rozstrzygnięte. Rosjanie grali z dużym polotem, tak jakby chcieli udowodnić, że ich sobotnia porażka z Finami była tylko wypadkiem przy pracy. Amerykanie pierwszą bramkę w meczu, autorstwa Franka Vatrano, zdobyli dopiero przy stanie 0:4. Łącznie podopieczni Olegsa Znaroksa przed trzecią tercją prowadzili 5:1.

Na ostatnie 20 minut trener USA John Hynes dokonał zmiany w bramce. Keitha Kinkaida zastąpił Mike Condon. Roszada nie uchroniła jednak podopiecznych trenera Hynesa przed utratą kolejnych bramek. Co prawda w trzeciej tercji pierwsi gola zdobyli Amerykanie, ale wynik meczu na 7:2 dla Rosjan przypieczętowali Sergiej Mozjakin i Wadim Szipaczjow.

Starcie o złoto rozpocznie się o 19:15 czasu polskiego.

Rosja - USA 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)