NHL: cenne zwycięstwo Blackhawks po rzutach karnych

Chicago Blackhawks pokonali w szczęśliwych okolicznościach w piątkowy wieczór New York Islanders 2:1. Zespół Czarnych Jastrzębi traci w ten sposób punkt do lidera Konferencji Zachodniej.

Rafał Lichowicz
AFP
New York Islanders objęli prowadzenie w meczu nie obfitującym w bramki, w 34. minucie po trafieniu Brocka Nelsona. Gospodarze hali United Center długo bili głową w mur, usiłując doprowadzić do remisu. Udało się dopiero w 59. minucie za sprawą Artiemija Panarina.

W rzutach karnych skuteczniejsi okazali się Blackhawks, którzy wygrali 2:0 po trafieniach Jonathana Toewsa  i ponownie Panarina. Czarne Jastrzębie odnotowały w ten sposób szóste zwycięstwo z rzędu. Jeśli w niedzielę wygrają w Nashville, to wrócą na pierwsze miejsce w Konferencji Zachodniej, kosztem Minnesota Wild.

Identyczną serią co Blackhawks mogą w tej chwili pochwalić się tylko Calgary Flames. Płomienie wygrały szósty mecz z rzędu pokonując w Scotiabank Saddledome drużynę Detroit Red Wings 3:2.

Spotkanie było blisko rozstrzygnięcia w regulaminowym czasie gry, gdy Flames prowadzili 2:1. Na dwie sekundy przed końcową syreną wyrównał jednak Tomas Tatar. W czwartej minucie dogrywki wygraną gospodarzom zapewnił Mikael Backlund, strzelając swojego 20. gola w sezonie.

Flames po pokonaniu Red Wings awansowali na szóste miejsce na Zachodzie i mają sześć punktów przewagi nad Los Angeles Kings, którzy zajmują ostatnią lokatę premiowaną awansem do play off.

Punkt straty do czołowej ósemki mają dołujący w ostatnich dniach St. Louis Blues. W piątek Bluesmeni doznali piątej porażki z rzędu przegrywając z Winnipeg Jets 0:3. Świetny mecz w drużynie gospodarzy rozegrał Blake Wheeler - dwa gole i asysta. Odrzutowce po wygranej mają 64 punkty i tracą trzy oczka do swojego bezpośredniego sąsiada w tabeli z St. Louis.

Na Wschodzie coraz bliżej zapewnienia sobie miejsca w play off są mistrzowie z Pittsburgha. Minionej nocy Penguins pokonali pewnie Tampa Bay Lightning 5:2. Jednego z goli dla Pingwinów w swoim debiucie po transferze z Philadelphia Flyers zdobył 39-letni Mark Streit. Dwie bramki zdobył z kolei Jewgienij Małkin obchodzący 700. mecz w NHL.