MŚ w hokeju: Kamila Wieczorek perfekcyjna w rzutach karnych. Ważna wygrana Polek

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie kobiet odniosła w niedzielę pierwsze w historii zwycięstwo w mistrzostwach świata Dywizji 1B. Na katowickim lodowisku Jantor Biało-Czerwone pokonały Kazaszki po serii rzutów karnych 4:3.

Rafał Smoliński
PAP / Andrzej Grygiel

Po sobotniej dotkliwej porażce z faworyzowanymi Słowaczkami Polki nie załamały się i zapowiadały walkę w niedzielnym spotkaniu. Kazaszki pokonały Biało-Czerwone dwa lata temu w mistrzostwach świata Dywizji 2A oraz w zeszłorocznych eliminacjach do igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Mimo tego to właśnie w starciu z nimi podopieczne Grzegorza Klicha upatrywały potencjalnej niespodzianki.

W składzie Polek zabrakło Olivii Tomczok, która w meczu ze Słowaczkami doznała złamania kości promieniowej i łokciowej, przez co pechowo zakończyła występ w turnieju. Hokeistka Polonii Bytom nie opuściła jednak kadry i trzymała w niedzielę kciuki za koleżanki.

Polki zaczęły ambitnie, ale to Kazaszki prowadziły w 12. minucie już 2:0. Najpierw okres gry w przewadze wykorzystała Tatiana Lichaus, popisując się kapitalnym uderzeniem spod linii niebieskiej. Potem trafiła jeszcze Aliona Fux.

Odpowiedź Biało-Czerwonych przyszła już 38 sekund po utracie drugiej bramki. Przytomnie zachowała się Kamila Wieczorek, która dobiła strzał kapitan Katarzyny Frąckowiak. Kolejne gole kibice zobaczyli w drugiej tercji. Magdalena Czaplik doprowadziła do wyrównania, a w 29. minucie na prowadzenie wyprowadziła Polki Marta Bigos, która zwieńczyła piękną kontrę.

Gdyby nasze panie do końca utrzymały koncentrację, to zdobyłyby w niedzielę komplet punktów. W trzeciej tercji trafiła jednak Fux i po 60 minutach było 3:3. W dogrywce bliżej strzelania bramki były Polki, lecz nie wykorzystały dwóch minut kary Tatjany Korolewej. O zwycięstwie zadecydowały zatem rzuty karne, a w nich niezawodna okazała się Wieczorek, która wykorzystała aż trzy najazdy.

Polki zwyciężyły 4:3 i zapisały na swoje konto pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata Dywizji 1B. W poniedziałek rywalizujące na lodowisku Jantor ekipy będą miały dzień przerwy. We wtorek gospodynie zmierzą się z Włoszkami, które doznały dwóch porażek i zajmują ostatnie miejsce. Zwycięzca całego turnieju uzyska promocję do Dywizji 1A. Ostatnia drużyna będzie za rok występować w Dywizji 2A.

Polska - Kazachstan 4:3 po karnych (1:2, 2:0, 0:1, 0:0, 1:0)