MŚ w hokeju: sensacyjna porażka Finlandii z Francją. Pewna wygrana USA z Danią

W Paryżu doszło w niedzielę do sensacji w Grupie B hokejowych mistrzostw świata. Finowie, którzy w zeszłym roku zajęli drugie miejsce, przegrali z Francuzami aż 1:5. W Kolonii Amerykanie rozgromili Duńczyków 7:2.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / HERVE RANCHIN

Szok w Paryżu, ale Suomi sami są sobie winni. W niedzielę grali bardzo ospale i nie wykorzystywali swoich szans. Do tego znakomicie bronił bramkarz gospodarzy Florian Hardy, który odbił 42 uderzenia i skapitulował tylko raz. Na początku drugiej tercji pokonał go Mikko Lehtonen.

Pierwsze 30 minut przeważali Finowie, drugie 30 minut należało do Trójkolorowych. Znakomicie zagrał Antoine Roussel, który mimo 14 minut kar strzelił dwie ważne bramki. Ta zdobyta na 4:1, po akcji sam na sam, uspokoiła gospodarzy. Ostatnie cztery minuty faworyci zagrali bez golkipera, a to skończyło się piątym trafieniem dla Francuzów.

Kibice zgromadzeni w hali AccorHotels Arena byli świadkami historii, bowiem Francja po raz pierwszy pokonała Finlandię w hokejowych mistrzostwach świata. Trójkolorowi mają teraz na koncie trzy punkty i mogą już myśleć o utrzymaniu w elicie. Taki sam dorobek mają Finowie, którzy w zeszłym roku zostali wicemistrzami świata.

W Kolonii Amerykanie zrehabilitowali się za porażkę z Niemcami i rozgromili w ramach meczu Grupy A Duńczyków 7:2. Hat-tricka ustrzelił Clayton Keller, a dwa trafienia dołożył Anders Lee. Po golu zdobyli także Johnny Gaudreau i Brock Nelson. Drużyna USA wróciła na właściwe tory i znów będzie walczyć o ćwierćfinał. Duńczycy natomiast, podobnie jak rywalizujący w Grupie B Białorusini, nie mają jeszcze na koncie żadnego punktu.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny. Zespoły które zajmą ostatnie miejsca w grupach spadną do Dywizji 1A.