MŚ w hokeju: Kanada w finale po kapitalnym finiszu!

Reprezentacja Kanady w ciągu pięciu ostatnich minut odwróciła losy półfinałowego meczu z Rosją i awansowała po raz trzeci z rzędu do finału mistrzostw świata w hokeju na lodzie.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA / HERVE RANCHIN

Zacięty pojedynek pomiędzy odwiecznymi rywala w hali Lanxess Arena w Kolonii rozpoczął się od bezbramkowej pierwszej tercji, mimo iż naprzeciw siebie stanęły dwie najlepsze ofensywy w całym turnieju. W następnej części meczu Rosjanie włączyli jednak wyższy bieg.

W 13. minucie drugiej tercji na 1:0 trafił Jewgienij Kuzniecow. Dwie minuty po graczu Washington Capitals do siatki trafił Nikita Gusjew podwyższając na 2:0. Co ważniejsze Sborna utrzymywała czyste konto, a Andriej Wasilewski miał na koncie 19 udanych interwencji.

Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia w ostatniej tercji rzucili wszystko na jedną szalę. Opłaciło się. W siedemnastej sekundzie od wznowienia gry na 1:2 trafił Mark Scheifele. Rosjanie dostali sygnał ostrzegawczy i zwarli szeregi broniąc skutecznie w kolejnych minutach, nawet mimo gry w osłabieniu.

W 56. minucie obronę Rosję złamał najlepszy strzelec turnieju Nathan MacKinnon. Po upływie kolejnych 100 sekund Kanada zmieniła losy półfinału po trafieniu Ryana O'Reilly'ego. W końcówce próbujących rozpaczliwie odwrócić wynik Rosjan dobił Sean Couturier.

Kanadyjczycy zagrają w wielkim finale mistrzostw świata trzeci raz z rzędu. W dwóch ostatnich nie znaleźli pogromcy. Jeśli wygrają złoto również na turnieju w Niemczech i Francji, to zrównają się w ilości złotych medali ze wspólnym dorobkiem Rosji i Związku Radzieckiego.

W niedzielnym finale, który rozpocznie się o godz. 20:45, rywalami Kanadyjczyków będą Szwedzi. Rosjanie natomiast powalczą o godz. 16:15 o brąz z Finami.