MŚ w hokeju: Finowie gromią trzeciego rywala. Czesi lepsi w karnych od Szwajcarii

Reprezentacja Finlandii prowadzi w grupie B mistrzostw świata elity po trzech seriach gier fazy grupowej. Ostatnią ofiarą "Suomi" padli Norwegowie. W trzymającym w napięciu meczu grupy A zwycięstwo odnotowali z kolei Czesi.

Rafał Lichowicz
Reprezentacja Finlandii AFP / Reprezentacja Finlandii
To miał być spacerek i takim się rzeczywiście okazał. Finowie w łatwy i przyjemny sposób ograli we wtorek w Herning Norwegię i zostali nowym liderem grupy B. Podopieczni Lauriego Marjamäki w całym meczu oddali 34 strzały. Aż siedem z nich znalazło drogę do bramki.

Najbardziej niewdzięczna rola przypadła w udziale bramkarzowi Larsowi Haugenowi, który wyciągał krążek ze swojej bramki aż 6 razy w ciągu 40 minut gry. Jego zmiennik Henrik Haukeland w trzeciej tercji wpuścił tylko jednego gola.

U Finów prym wiódł napastnik Minnesota Wild, Mikael Granlund, który do zdobytego gola dołożył dwie asysty. Swój dorobek poprawili również Aho i Teravainen, którzy przewodzą klasyfikacji kanadyjskiej, odpowiednio z 11 i 10 punktami.

Finlandia dzięki wygranej pozostaje trzecim zespołem obok Rosji i Szwecji, który po 3. kolejkach fazy grupowej turnieju nie stracił nawet punktu. W środę ich rywalem będzie gospodarz turnieju Dania. Norwegię czeka zaś ciężka przeprawa w czwartek podczas pojedynku z Kanadą.

Nerwów swoim kibicom nie szczędzą w Danii reprezentanci Czech, którzy wygrali drugi mecz na turnieju pokonując po karnych Szwajcarię 5:4. Royal Arena pękająca w szwach podczas kolejnego meczu Czechów, była świadkiem aż 8 bramek i dość nudnej serii rzutów karnych z jednym celnym strzałem.

Strzelanie w Kopenhadze rozpoczęli Szwajcarzy, a konkretnie Nino Niederreiter. Pięć minut później po karze dla Mirco Mullera, Czesi wyrównali za sprawą Dominika Kubalika, od poprzedniego sezonu gracza szwajcarskiego zespołu HC Ambri-Piotta.

Obie drużyny rozkręciły się w ofensywnych poczynaniach dopiero po pierwszej przerwie. Szwajcarzy w ciągu nieco ponad 2 minut po wznowieniu meczu prowadzili już 3-1 po trafieniach Hofmanna i Mosera. Kontaktową bramkę przed upływem 5 minut zdobył dla Czech Moravcik, ale Niederreiter podwyższył ponownie prowadzenie w 8. minucie gry.

Czesi konsekwentnie dążyli do wyrównania, które dali im Dmitrij Jaskin i Michal Repik. Atakujący Sparty Praga był zresztą nieoczekiwanym bohaterem swojego zespołu w serii rzutów karnych, która odbyła się po bezbramkowej dogrywce. Urodzony jeszcze jako obywatel Czechosłowacki 29-latek oddał jedyny celny strzał w serii "najazdów" i dał Czechom drugą wygraną w turnieju.

Mimo pokonania Szwajcarii, reprezentacja Czech utrzymała miejsce w tabeli za Helwetami. W następnej kolejce nasi południowi sąsiedzi zagrają w hitowym starciu z Rosją. Rywalem Szwajcarii będzie najsłabsza w grupie Białoruś.

Grupa A:

Czechy - Szwajcaria 5:4 po karnych (1:1, 3:3, 0:0, 0:0, 1:0 k.) 0:1 - Niederreiter (Hofmann) 12' 1:1 - Kubalik (Necas) 17' 1:2 - Hofmann (Andrighetto, Diaz) 21' (5 na 4) 1:3 - Moser (Vermin, Muller) 23' 2:3 - Moravcik (Sklenicka, Hyka) 25' 2:4 - Niederreiter (Moser, Untersander) 28' 3:4 - Jaskin (Moravcik, Nestrasil) 28' 4:4 - Repik (Kubalik) 35' 5:4 - Repik (decydujący rzut karny)

Grupa B:

Finlandia - Norwegia 7:0 (2:0, 4:0, 1:0) 1:0 - Savinainen (Aho, Nutivaara) 5' 2:0 - Anttila 8' 3:0 - Teravainen (Granlund, Koivisto) 22' 4:0 - Kapanen (Heiskanen, Rantanen) 24' 5:0 - Nutivaara (Rantanen, Granlund) 39' (5 na 4) 6:0 - Granlund (Teravainen, Honka) 40' 7:0 - Maenalanen (Manninen) 58' (4 na 5)

1 Finlandia 3 3 0 0 0 23:2 9
2 USA 3 2 1 0 0 12:4 8
3 Kanada 3 2 0 1 0 21:6 7
4 Łotwa 3 1 1 0 1 9:10 5
5 Norwegia 3 0 1 1 1 7:14 3
6 Dania 3 0 1 0 2 4:13 2
7 Niemcy 3 0 0 2 1 6:11 2
8 Korea Południowa 3 0 0 0 1 1:23 0

Czy Finlandia zdobędzie złoty medal mistrzostw świata 2018?