MŚ w hokeju: Dania o krok od ćwierćfinału. Austria wygrała mecz o życie z Białorusią

Dania jest bliska awansu do ćwierćfinału hokejowych mistrzostw świata rozgrywanych we własnym kraju. Miejsce w elicie na przyszły rok zapewniła sobie Austria, która zwyciężyła w sobotę Białoruś.

Rafał Smoliński
Duńczycy cieszą się z bramki Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Duńczycy cieszą się z bramki
W Herning gospodarze turnieju zmierzyli się z najsłabszą w grupie B Koreą Południową, która stawiła dzielny opór. Azjaci mieli świadomość, że to jeden z tych meczów, w których mogą zaistnieć, dlatego Duńczycy musieli martwić się o wynik do końcowych minut trzeciej tercji.

Pierwszą bramkę zdobył w 23. minucie Frans Nielsen, ale po upływie 83 sekund było już po 1, gdyż Kim Ki-Sung wykorzystał błąd w defensywie rywali. Na prowadzenie wyprowadził gospodarzy Jesper Jensen i przewaga jednego gola utrzymywała się aż do 57. minuty. Wówczas okres gry w przewadze wykorzystał Nichlas Hardt i Dania wygrała całe spotkanie 3:1.

Gospodarze są o krok od ćwierćfinału hokejowych mistrzostw świata. Rozegrali już sześć meczów, z których wygrali cztery. Z dorobkiem 11 punktów będą wyczekiwać na to, co zrobią rywale. Kolejne spotkanie zagrają dopiero we wtorek o godz. 20:15, gdy sytuacja w grupie B będzie już jasna. Na ich drodze staną Łotysze i wynik tego spotkania rozstrzygnie kwestię awansu do 1/4 finału.

W elicie w przyszłym roku nie zagrają Białorusini. Hokeiści naszych wschodnich sąsiadów znów zaprezentowali nieskuteczny hokej i zostali skarceni przez Austriaków. Pierwsza bramka padła w 5. minucie, gdy Layne Viveiros posłał strzał z dystansu, a zasłonięty Michaił Karnauchow nie był w stanie skutecznie interweniować. Wynik na 4:0 został ustalony w drugiej tercji, gdy w przewadze trafiali kolejno Konstantin Komarek, Michael Raffl i Dominic Zwerger.

Austria, beniaminek elity, wygrała mecz o życie i teraz ma na koncie cztery punkty. Białoruś, która w trakcie turnieju zmieniła trenera, dalej ma zerowy dorobek i na pewno zajmie ostatnie miejsce w grupie A. W przyszłym roku reprezentanci tego kraju będą rywalizować w dywizji 1A.

Grupa A:

Austria - Białoruś 4:0 (1:0, 3:0, 0:0) 1:0 - Viveiros 5' 2:0 - Komarek (Unterweger) 31' (5 na 4) 3:0 - Raffl (Komarek) 35' (5 na 4) 4:0 - Zwerger (Ulmer) 40' (5 na 4)

Grupa B:

Dania - Korea Południowa 3:1 (0:0, 2:1, 1:0) 1:0 - F. Nielsen (D. Nielsen) 23' 1:1 - Kim Ki-Sung (Kim Sang-Wook) 25' 2:1 - J. Jensen (Bjorkstand) 33' 3:1 - Hardt (F. Nielsen, J. Jensen) 57' (5 na 4)

1 USA 5 3 2 0 0 28:7 13
2 Dania 6 3 1 0 2 13:16 11
3 Kanada 4 3 0 1 0 26:6 10
4 Finlandia 4 3 0 0 1 25:5 9
5 Łotwa 5 2 1 1 1 14:14 9
6 Niemcy 5 1 0 2 2 13:15 5
7 Norwegia 5 0 1 1 3 7:22 3
8 Korea Południowa 6 0 0 0 6 4:45 0