MŚ w hokeju: Kanadyjczycy rozgromili Niemców. Zabójcza trzecia tercja dała Norwegom utrzymanie

Kanada zwyciężyła niepokonane dotąd Niemcy 8:1 w meczu grupy A hokejowych mistrzostw świata rozgrywanych na Słowacji. W Bratysławie utrzymanie w elicie zapewniła sobie Norwegia, która wygrała z Włochami 7:1.

Rafał Smoliński
Kanadyjczycy cieszą się z bramki Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Kanadyjczycy cieszą się z bramki
W Koszycach wielkie strzelanie, co obserwowali smutni kibice gospodarzy. Wysoka wygrana Kanadyjczyków ogranicza do minimum szanse Słowaków na awans do fazy pucharowej. Trzy bramki w meczu z Niemcami zdobył Mark Stone, dwie Anthony Mantha, a po jednej Thomas Chabot, Sam Reinhart i Anthony Cirelli. Hokeiści naszych zachodnich sąsiadów odpowiedzieli tylko trafieniem Yasina Ehliza.

Po dwóch odsłonach Kanadyjczycy prowadzili 4:0. W trzeciej tercji dołożyli cztery gole, momentami ośmieszając defensywę rywali. Przepiękna była akcja Manthy na 5:1, gdy z łatwością znalazł się pod bramką i zwodem posłał krążek obok zaskoczonego golkipera. Mimo wysokiej porażki Niemcy nie sprawiali wrażenia załamanych. To ich pierwsza porażka na słowackim czempionacie, która nie pozbawi ich miejsca w finałowej "ósemce".

W Bratysławie utrzymanie w światowej elicie wywalczyli w sobotę Norwegowie. Skandynawowie przez dwie tercje męczyli się z Włochami i dopiero w trzeciej odsłonie przypieczętowali zwycięstwo nad najgorszą drużyną słowackiego turnieju. Pierwszą bramkę zdobył w 16. minucie Alexander Reichenberg, a na początku trzeciej części spotkania na 2:0 podwyższył Mathias Trettenes. Angelo Miceli zdobył kontaktowego gola i zarazem pierwszego dla Italii na tych mistrzostwach. Potem Norwegowie nie mieli litości, bo Michael Haga, Tobias Lindstrom, Sondre Olden, Martin Roymark i Stefan Espeland zapewnili faworytom meczu zwycięstwo 7:1. Włosi będą walczyć o miejsce w przyszłorocznym turnieju elity z Austriakami.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

Kanada - Niemcy 8:1 (2:0, 2:1, 4:0) 1:0 - Chabot (Marchessault, Strome) 3' (5 na 4) 2:0 - Stone (Severson, Nurse) 17' 3:0 - Stone (Strome, Marchessault) 27' (5 na 4) 3:1 - Ehliz (Eisenschmid, Seidenberg) 39' (5 na 4) 4:1 - Stone (Dubois) 39' 5:1 - Mantha 44' 6:1 - Mantha (Turris) 45' 7:1 - Reinhart (Strome) 46' 8:1 - Cirelli (Joseph) 54' (4 na 5)

Grupa B:

Norwegia - Włochy 7:1 (1:0, 0:0, 6:1) 1:0 - Reichenberg (Lesund, Martinsen) 16' 2:0 - Trettenes (Olimb, Valkvae Olsen) 42' 2:1 - Miceli (Helfer) 43' 3:1 - Haga (Valkvae Olsen, Bonsaksen) 44' 4:1 - Lindstrom (Martinsen) 48' 5:1 - Olden (Holos, Olimb) 50' 6:1 - Roymark 52' 7:1 - Espeland (Bull, Haga) 60' (5 na 4)

1 Rosja 5 5 0 0 0 26:3 15
2 Szwajcaria 4 4 0 0 0 20:2 12
3 Czechy 5 4 0 0 1 26:10 12
4 Szwecja 4 3 0 0 1 28:7 9
5 Łotwa 5 2 0 0 3 13:14 6
6 Norwegia 6 2 0 0 4 18:29 6
7 Austria 5 0 0 0 5 6:28 0
8 Włochy 6 0 0 0 6 1:45 0