MŚ w hokeju: Rosjanie i Finowie pierwszymi ćwierćfinalistami. Amerykanie rozgromili Duńczyków

Reprezentacje Rosji i Finlandii jako pierwsze zagwarantowały sobie awans do ćwierćfinału hokejowych mistrzostw świata elity rozgrywanych w Bratysławie i Koszycach. Kolejny krok w kierunku fazy pucharowej zrobili Amerykanie.

Rafał Smoliński
Rosjanie cieszą się z bramki Getty Images / Alexander Demianchuk\TASS / Na zdjęciu: Rosjanie cieszą się z bramki
W Bratysławie Rosjanie przegrali pierwszą tercję meczu z Łotyszami, bo okres gry w podwójnej przewadze wykorzystał Oskars Cibulskis, ale odpowiedzieli w drugiej części spotkania. Dmitrij Orłow doprowadził do wyrównania w 21. minucie, a Nikita Gusiew i Nikita Kuczerow zapewnili dwubramkowe prowadzenie. Łotysze do końca walczyli o uzyskanie lepszego rezultatu, ale faworyci utrzymali korzystny wynik.

Dzięki zwycięstwu 3:1 Rosja wygrała piąty mecz w słowackim czempionacie i z kompletem punktów prowadzi w grupie B. Sborna zapewniła sobie awans do ćwierćfinału, ale nie znaczy to, że odpuści mecze ze Szwajcarami i Szwedami. Pokonana przez nich w sobotę Łotwa zmniejszyła swoje szanse na uzyskanie promocji do dalszej fazy. Teraz musi wygrać pozostałe dwa spotkania i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w starciach najgroźniejszych rywali.

Drugą drużyną, która zagwarantowała sobie miejsce w ćwierćfinale, została Finlandia. Hokeiści Suomi nie zaprezentują się w sobotę w Koszycach, ale przepustkę do fazy pucharowej dała im pewna wygrana Amerykanów nad Duńczykami. Zawodnicy USA szybko wzięli się do pracy. Frank Vatrano, Alex DeBrincat, Clayton Keller i Chris Kreider strzelili po golu w pierwszej tercji. Na początku drugiej odsłony honorowe trafienie uzyskał Nick Olesen, ale DeBrincat, Dylan Larkin i Jack Eichel zapewnili hokeistom zza Atlantyku zwycięstwo 7:1.

Dzięki temu rozstrzygnięciu Finowie z sumą 13 punktów jako pierwsi awansowali do ćwierćfinału z grupy A. O krok od dołączenia do hokeistów Suomi są Niemcy i USA. Pogorszyła się sytuacja Duńczyków, którzy muszą wygrać dwa pozostałe mecze i liczyć na korzystne wyniki w innych spotkaniach. Cudu oczekują także gospodarze turnieju, Słowacy.

Faza zasadnicza mistrzostw świata potrwa do 21 maja. Do ćwierćfinału awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Z kolei dwie najgorsze ekipy słowackiego turnieju spadną do dywizji 1A.

USA - Dania 7:1 (4:0, 2:1, 1:0) 1:0 - Vatrano (Ryan, Hanifin) 11' 2:0 - DeBrincat (Kane, Suter) 12' 3:0 - Keller (Van Riemsdyk, Suter) 15' 4:0 - Kreider (Hughes, Eichel) 19' 4:1 - Olesen (Bau Hansen, Lauridsen) 25' 5:1 - DeBrincat (Kane, White) 32' 6:1 - Larkin (Ryan) 34' 7:1 - Eichel (DeBrincat, Suter) 52' (5 na 4)

Grupa B:

Rosja - Łotwa 3:1 (0:1, 3:0, 0:0) 0:1 - Cibulskis (Indrasis) 11' (5 na 3) 1:1 - Orłow (Kowalczuk, Płotnikow) 21' 2:1 - Gusiew (Dadonow, Kuczerow) 24' (5 na 4) 3:1 - Kuczerow (Anisimow) 33'

1 Rosja 5 5 0 0 0 26:3 15
2 Szwajcaria 4 4 0 0 0 20:2 12
3 Czechy 5 4 0 0 1 26:10 12
4 Szwecja 4 3 0 0 1 28:7 9
5 Łotwa 5 2 0 0 3 13:14 6
6 Norwegia 5 1 0 0 4 11:28 3
7 Austria 5 0 0 0 5 6:28 0
8 Włochy 5 0 0 0 5 0:38 0

Czy Rosja zdobędzie komplet punktów w grupie B?