Pekin 2020. Polscy hokeiści zgodnie z planem. Pewnie pokonali Ukrainę

Hokejowa reprezentacja Polski odniosła drugie zdecydowane zwycięstwo w turnieju III rundy prekwalifikacji do zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022 rozgrywanym w Nur-Sułtanie. W niedzielę Biało-Czerwoni powalczą o awans z gospodarzami.

Rafał Smoliński
Marcin Kolusz WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Marcin Kolusz
Po czwartkowym zwycięstwie 8:0 nad Holandią poprzeczka poszła nieco wyżej, ale Polacy pewnie poradzili sobie z Ukraińcami. Problemy były tylko w pierwszej tercji, w której nasi hokeiści byli bardzo nieskuteczni, a do tego musieli gonić wynik. W 16. minucie Pawło Taran wyprowadził rywali na prowadzenie, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Filip Starzyński.

Od drugiej odsłony przewaga Biało-Czerwonych na lodzie nie podlegała już dyskusji. Najpierw bramkę na 2:1 zdobył Martin Przygodzki, a na 3:1 podwyższył w 36. minucie Szymon Marzec, strzelając gola w liczebnym osłabieniu. W trzeciej tercji Polacy dożyli jeszcze trzy trafienia za sprawą Marcina Kolusza, Damiana Kapicy i Komorskiego. Nasi hokeiści oddali w sumie 40 strzałów, a Ukraińcy 18. Cały mecz wygrali zdecydowanie 6:1.

Polacy wykonali podstawowe zadanie. Pokonali dwie niżej notowane ekipy i dzięki temu zagrają w niedzielę z Kazachami o pierwsze miejsce. Gospodarze będą faworytami tego spotkania, ale Biało-Czerwoni będą chcieli zostawić serce na lodzie. Do decydującej rundy kwalifikacji awans wywalczy tylko zwycięzca turnieju.

W turnieju olimpijskim w Pekinie zagra w sumie 12 zespołów. Osiem z nich (Kanada, Rosja, Finlandia, Szwecja, Czechy, USA, Niemcy, Szwajcaria) zostało automatycznie zakwalifikowanych na bazie rankingu IIHF z 2019 roku. Obok tych drużyn wystąpią także gospodarze (Chiny) oraz zwycięzcy trzech turniejów finałowych eliminacji, które w dniach 27-30 sierpnia 2020 roku odbędą się w Norwegii, na Łotwie i na Słowacji.

6:1 - Komorski 56'

Skład Polski: John Murray - Patryk Wajda, Marcin Kolusz, Bartłomiej Jeziorski, Dominik Paś, Aron Chmielewski - Bartosz Ciura, Arkadiusz Kostek, Damian Kapica, Bartłomiej Neupauer, Noureddine Bettahar - Jakub Michałowski, Oskar Jaśkiewicz, Maciej Urbanowicz, Filip Komorski, Krystian Dziubiński - Martin Przygodzki, Filip Starzyński, Szymon Marzec.

III runda prekwalifikacji w Nur-Sułtanie (godziny według czasu polskiego):

czwartek, 6 lutego
Polska - Holandia 8:0 (3:0, 4:0, 1:0)
Kazachstan - Ukraina 8:1 (5:1, 2:0, 1:0)

piątek, 7 lutego
Kazachstan - Holandia 7:1 (3:0, 1:1, 3:0)

niedziela, 9 lutego
Holandia - Ukraina (8:00)
Kazachstan - Polska (12:00)

Finałowa runda kwalifikacji olimpijskich (27-30 sierpnia 2020):
Grupa D (gospodarz Słowacja): Słowacja, Białoruś, Austria, najgorszy kwalifikant z trzeciej rundy prekwalifikacji.
Grupa E (gospodarz Łotwa): Łotwa, Francja, Włochy, drugi kwalifikant z trzeciej rundy prekwalifikacji.
Grupa F (gospodarz Norwegia): Norwegia, Dania, Korea Południowa, najlepszy kwalifikant z trzeciej rundy prekwalifikacji.