Koronawirus. Hokej. Mistrzostwa świata w Katowicach odwołane. "To był dla nas najważniejszy turniej w tym roku"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Na zdjęciu: Tomasz Valtonen
Newspix / Na zdjęciu: Tomasz Valtonen
zdjęcie autora artykułu

Rozprzestrzeniający się po świecie koronawirus sparaliżował rozgrywki hokejowe. Przedwcześnie została zakończona PHL, a władze IIHF postanowiły odwołać mistrzostwa dywizji 1B, które miały się w tym roku odbyć w Katowicach.

- W tym roku mistrzostw świata nie ma, ale w sierpniu czekają nas kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, a za rok turniej w Katowicach - Tomasz Valtonen.

W tym tygodniu Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) odwołała zaplanowane na przełomie kwietnia i maja w Katowicach mistrzostwa świata Dywizji 1B seniorów z udziałem reprezentacji Polski. Drużyna Valtonena miała walczyć o awans na zaplecze elity.

- To był dla nas najważniejszy turniej w tym roku. Nie byłem zaskoczony decyzją IIHF, spodziewałem się tego już kilka tygodni wcześniej, bo widziałem, jak zmienia się sytuacja na świecie. Przed mistrzostwami wszystko mieliśmy zaplanowane i przygotowane. W połowie kwietnia mieliśmy rozegrać dwa mecze kontrolne z Wielką Brytanią, a tuż przed rozpoczęciem turnieju sparing z reprezentacją Rumunii. Niestety w tym roku mistrzostwa się nie odbędą, pocieszające jest jednak to, że mamy grać w Katowicach w 2021. To bardzo ważne dla polskiego hokeja, naszych kibiców - mówi trener polskiego zespołu.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Na sierpień w Bratysławie zaplanowane są eliminacje do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Do tych eliminacji Polska dostała się zwyciężając w prekwalifikacyjnym turnieju w Nur-Sułtanie. Biało-Czerwoni sprawili tam wielką niespodziankę, wygrywając decydujący mecz z Kazachstanem 3:2. W sierpniu w Bratysławie rywalami będą bardzo mocne ekipy, poza Słowacją Austria i Białoruś.

- Mamy już przygotowany plan zgrupowania, ale najpierw trzeba poczekać aż uporamy się z koronawirusem - zaznacza Valtonen, który w zakończonym sezonie prowadził drużynę Mora IK w drugiej lidze szwedzkiej. - Kiedy przejąłem zespół, zajmowaliśmy przedostatnią, trzynastą pozycję w tabeli. Skrócony sezon zakończyliśmy na dziewiątym miejscu - dodaje.

Szkoleniowiec przebywa obecnie w Finlandii. - Tydzień temu wróciłem do domu ze Szwecji, jeszcze przez tydzień jestem objęty kwarantanną. W Finlandii też sytuacja jest wyjątkowa, pozamykane są szkoły, granice... - przyznaje.

Czytaj także: Koronawirus. Hokejowe mistrzostwa świata dywizji 1B w Katowicach odwołane! Koronawirus. Hokej. Polscy juniorzy nie polecą do Włoch

Źródło artykułu: