Polki rozpoczęły walkę o zaplecze elity. Jest pierwsze zwycięstwo

W piątek zainaugurowano mistrzostwa świata dywizji 1B w hokeju na lodzie kobiet. Biało-Czerwone rozpoczęły turniej na katowickim lodowisku Jantor od pokonania Kazaszek 3:1.

Rafał Smoliński
radość Polek po zdobyciu bramki PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: radość Polek po zdobyciu bramki
Z powodu pandemii COVID-19 Polki musiały czekać aż trzy lata, aby znów móc zagrać w imprezie rangi mistrzowskiej. W ubiegłym roku dotarły do finału eliminacji olimpijskich, dlatego teraz liczą na dobry występ przed rodzimą publicznością w turnieju MŚ dywizji 1B.

W piątek Biało-Czerwone pokonały reprezentantki Kazachstanu 3:1. Nasze hokeistki odpowiedziały na straconą już w 2. minucie bramkę. Wszystkie gole zdobyły w okresie gry w liczebnej przewadze.

Wynik meczu otworzyła Tatjana Koroliewa, ale na 1:1 wyrównała w 14. minucie Karolina Późniewska. Losy spotkania rozstrzygnęły się w końcowej fazie drugiej tercji. Najpierw Julia Zielińska wyprowadziła Polki na prowadzenie w 36. minucie, a następnie na 3:1 podwyższyła Olivia Tomczok (39. minuta). W ostatniej części meczu nie padły już żadne gole i gospodynie cieszyły się z wygranej na inaugurację katowickiego turnieju.

W piątek zwycięstwa odniosły również zespoły Słowenii i Chin. Reprezentantki Państwa Środka przyleciały do Polski z naturalizowanymi zawodniczkami z Kanady i USA, które rywalizowały podczas tegorocznych ZIO w Pekinie. Na początek Chinki pokonały Koreanki 5:0. Niespodziankę sprawiły Słowenki, które zwyciężyły Włoszki 3:1.

Awans do dywizji 1A wywalczy triumfator katowickiego turnieju. W sobotę o godz. 20:00 Polki zmierzą się ze Słowenkami. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny.

Polska - Kazachstan 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
0:1 - Koroliewa (Moldabaj) 2'
1:1 - Późniewska (Chrapek) 14' (5 na 3)
2:1 - Zielińska (Późniewska, Łaskawska) 36' (5 na 4)
3:1 - Tomczok (Gogoc) 39' (5 na 4)

Skład reprezentacji Polski: Sass - Chrapek, Zielińska; Późniewska, Czarnecka, Sikorska - Gogoc, Sfora; Dziwok, Talanda, Tomczok - Korkuz, Strzelecka; Onyschenko, Wieczorek, Łąpieś - Wcisło, Wójcik; Brzezińska, Łaskawska, Łapińska. Trener: Zbigniew Wróbel.