Dzięki Francji wojna zostanie wstrzymana? Wieści prosto z Paryża

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / LUDOVIC MARIN / Na zdjęciu: Emmanuel Macron
PAP/EPA / LUDOVIC MARIN / Na zdjęciu: Emmanuel Macron
zdjęcie autora artykułu

Już na przełomie lipca i sierpnia odbędą się letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapowiedział, że zrobi wszystko, aby na czas zawodów ustały działania wojenne na świecie.

W ostatnich miesiącach nie brakuje konfliktów międzynarodowych, na które zwraca uwagę cały świat. Od dwóch lat trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Niepokojące są również wydarzenia na Bliskim Wschodzie, gdzie doszło do działań wojennych pomiędzy Izraelem a Palestyną.

Tymczasem wielkimi krokami zbliżają się letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu. Ich początek zaplanowano na 26 lipca. Rywalizacja o medale potrwa do 11 sierpnia.

Tradycją jest, że przywódca państwa organizującego zawody zwraca się do całego świata o pokój na czas trwania igrzysk. Z apelem o ustanie wszelkich działań wojennych zamierza wystąpić Emmanuel Macron.

- Chcemy pracować na rzecz "rozejmu olimpijskiego". Myślę, że jest na to szansa. Aby ją wykorzystać, postaram się zaangażować wielu naszych partnerów - zadeklarował prezydent Francji (cytat za BFMTV).

Kogo Macron zamierza poprosić o pomoc? Na pierwszym miejscu wymienia się prezydenta Chin Xi Jinpinga, który już za kilka tygodni zawita do Paryża. I to nie bez powodu. Przede wszystkim przywódca Państwa Środka apelował o rozejm na czas zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku, gdy narastał konflikt w Ukrainie. Nie jest także tajemnicą, że Xi Jinping potrafi wpłynąć na Władimira Putina.

Macron uważa, że igrzyska olimpijskie powinny być "momentem dyplomatycznego pokoju". - Tutaj igrzyska olimpijskie również wnoszą wiele z dyplomatycznego punktu widzenia - dodał francuski prezydent.

Czytaj także: Iga Świątek była gwiazdą reprezentacji. Tak przedstawia się najnowszy ranking Roszady w światowej czołówce. Niedobre wieści dla Huberta Hurkacza

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (6)
avatar
Gregorius07
16.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
A co to za różnica, czy będzie rozejm, czy nie? Zwykłe zamiecenie na chwilę pod dywan. A tłumok, który niedawno chciał wysyłać nie swoje wojska na wojnę RU-UA na siłę chce zbić kapitał polityc Czytaj całość
avatar
oberfeldfybel
15.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No ale to jest tłuk coraz gorzej z nim demencja od żony mu się udziela tak samo jak niby Francja to mocarstwo i stawia równowagę Rosji haa triady nuklearne to tylko USA i ruski więc śmiech na s Czytaj całość
avatar
Gundi
15.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Jak mozna ORGANIZOWAC OLIMPIADE W TAK TRUDNYN CZASIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czytaj całość
avatar
Lubię Bajki
15.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Lubię bajki , ale nie o żabojadach !  
avatar
gp56
15.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Francuski prezydent może się zwracać do tych państw, których ekipy będą uczestniczyć w OLIMIADZIE. Rosjanie i Białorusini są podobno wykluczeni, więc ten apel chyba nie jest do nich!!