Została zdyskwalifikowana za napis na stroju. Oto co tam było

Getty Images / Harry Langer/DeFodi Images / Na zdjęciu: Manizha Talash
Getty Images / Harry Langer/DeFodi Images / Na zdjęciu: Manizha Talash

Występująca w olimpijskiej drużynie uchodźców Afganka Manizha Talash rywalizująca w breakingu, została zdyskwalifikowana za napis, który widniał na jej pelerynie w trakcie występu w rundzie preeliminacyjnej.

Jak poinformował serwis espn.com Afgańska b-girl Manizha Talash, członkini olimpijskiej drużyny uchodźców na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, została zdyskwalifikowana po tym, jak w piątek podczas występu przed kwalifikacjami do zawodów w ramach pokazu breakdance miała na pelerynie napis "Wolne Afgańskie Kobiety".

Talash, która urodziła się w Afganistanie, zanim uciekła z kraju w 2021 r. Obecnie mieszka w Hiszpanii. Podczas przegranej rywalizacji preeliminacji z Holenderką Indią Sardjoe miała na sobie jasnoniebieską pelerynę z tekstem napisanym dużymi, białymi literami.

Na arenach i podium podczas igrzysk olimpijskich zakazane są wszelkie hasła i manifesty polityczne. Po zakończeniu kwalifikacji jury poinformowało, że 21-latka została zdyskwalifikowana. Jak poinformowała w oświadczeniu Światowa Federacja Tańca Sportowego, Talash została zdyskwalifikowana za umieszczenie na stroju hasła politycznego.

ZOBACZ WIDEO: Polska lekkoatletyka spadła poziomem? "Brakuje nam następców"

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu są trzecimi igrzyskami olimpijskimi, w których bierze udział drużyna uchodźców. W igrzyskach bierze udział 37 sportowców rywalizujących w 12 różnych dyscyplinach sportowych.

Afganistan na igrzyskach olimpijskich reprezentują trzy kobiety i trzech mężczyzn. To symboliczny gest Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, będący jednocześnie przesłaniem dla kraju, który pod rządami talibów ograniczył kobietom i dziewczętom dostęp do sportu i siłowni. Szef afgańskiego komitetu olimpijskiego, uznawanego przez MKOl i jego sekretarz generalny przebywają obecnie na wygnaniu.

Breaking, znany także jako breakdance czy b-boying, jeden z filarów kultury hip-hopowej, zadebiutował w 2018 na letniej młodzieżowej olimpiadzie w Buenos Aires. Jako oficjalna dyscyplina igrzysk olimpijskich pojawił się w Paryżu. MKOI już wcześniej zdecydował, że na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles wspomniana dyscyplina się nie pojawi.

Napis na pelerynie Manizhy Talash można zobaczyć poniżej:

Czytaj także:
Donald Tusk o występach Polaków na IO. "Przyzwoitość i zdrowy rozsądek każą poczekać z oceną"

Komentarze (108)
avatar
Rafiti5
11.08.2024
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
To tak trochę ta olimpiada jakoś wybiórczo podchodzi do równości, braki dyskryminacji,wolności... 
avatar
miecik
11.08.2024
Zgłoś do moderacji
9
0
Odpowiedz
komitet olimpijski ,, to stare dziadki? zasiadające tam od lat podobnie jak kiedyś w pzpn!! 
avatar
rano
11.08.2024
Zgłoś do moderacji
26
3
Odpowiedz
A co to za sport ? Czekam kiedy bedzie mozna zdobyc olimpijski medal za spacerowanie. Kto ladniej ten wygrywa. 
avatar
Viwaldi 123
11.08.2024
Zgłoś do moderacji
21
3
Odpowiedz
Tak wygląda lewacka wolność słowa,tylko to co oni uważają za słuszne można głosić,reszta jest już be 
avatar
Fryga
10.08.2024
Zgłoś do moderacji
32
8
Odpowiedz
a co na to 1 rura francji babcia macrona