Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Koronawirus. Premier Japonii zaproponował przełożenie IO w Tokio na 2021 rok!

Podczas rozmowy telefonicznej premier Japonii Shinzo Abe zaproponował szefowi MKOl Thomasowi Bachowi przełożenie igrzysk olimpijskich w Tokio z 2020 na 2021 rok. Powodem jest pandemia koronawirusa.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Najbliższe letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Tokio Getty Images / Stanislav Kogiku/SOPA Images/LightRocket / Najbliższe letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Tokio

Takie informacje przekazała japońska agencja informacyjna Kyodo, powołując się na źródła zbliżone do japońskiego rządu. 

Abe miał poinformować Thomasa Bacha, że jeśli nie będzie można przeprowadzić igrzysk w pierwotnym terminie (24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku), to należy je przenieść na 2021 rok. Najprawdopodobniej również w miesiącach letnich. 

- Jeśli nie możemy zorganizować igrzysk z kibicami, to musimy je przełożyć, troszcząc się przede wszystkim o zdrowie ludzi - dodał premier Japonii podczas poniedziałkowej sesji parlamentarnej. 

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Co z igrzyskami w Tokio? "Niektórzy cały czas żyją nadzieją, że odbędą się w terminie"


- Nie ma tematu odwołania czy przełożenia igrzysk - mówił jeszcze kilka dni temu przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Przez ten czas sytuacja bardzo się jednak zmieniła, pandemia koronawirusa nabrała na sile i dlatego od kilku dni przybierały na sile plotki, że igrzyska zostaną jednak przeniesione na 2021 rok. 

We wtorkowej telekonferencji oprócz premiera Japonii i Thomasa Bacha uczestniczył także gubernator Tokio Yuriko Koike i Yoshiro Mori, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Jeszcze przed telekonferencją minister olimpijski w Japonii, wezwał MKOl, żeby jako priorytet traktować zdrowie sportowców. - Mamy nadzieję, że MKOl wysłucha głosu sportowców i weźmie go pod uwagę przy ustalaniu najlepszego terminu dla igrzysk w obecnej sytuacji - podkreślił Seiko Hashimoto.

Dziennikarze japońskiej agencji informacyjnej (Kyodo) informują także, że we wtorkowy poranek premier Japonii odbył rozmowę telefoniczną z premierem Kanady. Podczas niej zapewnił Justina Trudeau, że celem MKOl i organizatorów igrzysk w Tokio jest przeprowadzenie zawodów tylko wtedy, kiedy będą mogli uczestniczyć w nich także kibice.

Od kilku miesięcy świat walczy z pandemią koronawirusa. Obecnie najgorsza sytuacja jest we Włoszech, USA i Hiszpanii. W samej Japonii na COVID-19 zachorowało 1140 osób. 42 zmarły, 285 już wyleczono.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×