KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zamieszanie wokół igrzysk w Tokio. Ważna deklaracja szefowej komitetu organizacyjnego

Jeden z najważniejszych japońskich polityków zasugerował, że igrzyska olimpijskie w Tokio mogą zostać odwołane. W trybie pilnym do tablicy została wywołana Seiko Hashimoto, szefowa komitetu organizacyjnego igrzysk.
Michał Fabian
Michał Fabian
Seiko Hashimoto Getty Images / Kyodo News / Na zdjęciu: Seiko Hashimoto

Za nieco ponad trzy miesiące w Tokio mają rozpocząć się letnie igrzyska olimpijskie (przełożone z 2020 r. z powodu pandemii). Gdy wydawało się, że organizacja imprezy nie jest zagrożona, nieoczekiwanie lont podpalił Toshihiro Nikai. Sekretarz generalny Partii Liberalno-Demokratycznej (ugrupowania rządzącego w Japonii) stwierdził, że tegoroczne zawody wcale nie muszą się odbyć.

- Jeżeli igrzyska olimpijskie przyczynią się do rozprzestrzenienia koronawirusa, to po co nam ta impreza? Jeżeli uznamy, że niemożliwe jest powstrzymanie tego, to będziemy musieli się poddać - powiedział Nikai w telewizji TBS (więcej TUTAJ>>).

Wypowiedź wysoko postawionego japońskiego polityka odbiła się szerokim echem na całym świecie. Do tablicy wywołana została Seiko Hashimoto, szefowa komitetu organizacyjnego igrzysk w Tokio, która w trybie pilnym musiała ugasić pożar.

ZOBACZ WIDEO: Szef misji olimpijskiej Tokio 2020 o szczepieniach dla sportowców. "To ma dodać im pewności w przygotowaniach"

- Istnieje wiele obaw, ale jako komitet organizacyjny Tokio 2020 nie myślimy o odwoływaniu igrzysk - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej Hashimoto (była panczenistka, brązowa medalistka igrzysk z Albertville).

Gdy zapytano ją o słowa Nikaia, przyznała, że przyniosły one "otrzeźwiający efekt". - Ze wszelkimi środkami bezpieczeństwa będziemy prowadzić działania mające na celu organizację igrzysk - dodała Seiko Hashimoto cytowana przez Kyodo News.

W ostatnich dniach w Japonii notuje się coraz więcej przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W piątek, 16 kwietnia, potwierdzono zakażenie u 4576 osób (najwięcej od drugiej połowy stycznia br.). Zmarło 39 osób. Eksperci ostrzegają przed nadejściem czwartej fali pandemii w tym kraju.

Igrzyska olimpijskie w Tokio mają się odbyć w dniach 23 lipca - 8 sierpnia br. W marcu komitet organizacyjny zadecydował, że zawody przeprowadzone zostaną bez udziału kibiców spoza Japonii.

Czytaj także: Tokio 2020. Nadchodzące igrzyska olimpijskie bez zagranicznych kibiców? Zapadła decyzja

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • yes Zgłoś komentarz
  Nie ma pewności co do startu i przebiegu igrzyska Tokio. Pojawiają się bieżące informacje TAK/NIE WIEM/NIE i dopiero na końcu okaże się jaka jest rzeczywistość...
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×