Doskonały Bolszunow wygrał bieg łączony na 30 kilometrów. Dominik Bury w trzeciej dziesiątce

Dzień po rywalizacji w biegu łączonym kobiet, odbyła się rywalizacja mężczyzn. Panowie biegli na dwa razy dłuższym dystansie. Zwyciężył Aleksandr Bolszunow, a najlepszy z Polaków Dominik Bury zakończył bieg na 26. pozycji.

Michał Gałęzewski
 Aleksander Bolszunow PAP/EPA / CHRISTIAN BRUNA / Na zdjęciu: Aleksander Bolszunow
Bieg łączony, zwany skiathlonem to wymagająca konkurencja. Zawodnicy najpierw biegną 15 kilometrów stylem klasycznym, a następnie po zmianie nart przechodzą na styl łyżwowy, gdzie ponownie pokonują dystans 15 kilometrów. Na 30-kilometrowej trasie wystąpiło 69 panów, w tym dwóch Polaków - Dominik Bury i Mateusz Haratyk.

Rywalizacja na Zhangjiakou National Cross-Country Skiing Centre nie była łatwa dla wszystkich zawodników. Podczas biegu stylem klasycznym, bardzo dobrze spisywali się Iivo Niskanen i Aleksander Bolszunow. Fin wraz z Rosjaninem zaczęli uciekać reszcie stawki, ale kilku faworytów biegło gorzej. Jeden z Norwegów, Sjur Roethe po 10. kilometrze zajmował 41. miejsce i zszedł z trasy.

Dominik Bury po 14,9 kilometra zajmował 35. miejsce, które poprawił podczas biegu stylem dowolnym i ostatecznie zakończył rywalizację na 26. pozycji, z ponad 6-minutową stratą do zwycięzcy. Haratyk został zdublowany podczas, gdy biegł na 51. miejscu.

Niskanen, który prowadził po 15 kilometrach bardzo szybko zaczął tracić dystans do Bolszunowa, który zaczął uciekać reszcie stawki i na 18,8 kilometrze miał już 37 sekund przewagi nad Denisem Spicowem, który wyszedł na drugą pozycję, uciekając reszcie zawodników. 50 sekund za plecami Iivo Niskanena biegli Norwegowie Paal Golberg i Hans Christer Holund, których atakowała kolejna trójka. Słabo wychodził bieg Johannesowi Hoesflotowi Klaebo, który miał wówczas 2 minuty i 17 sekund przewagi, a ostatecznie zakończył na 40-pozycji!

Ostatecznie jednak nic na czołowych lokatach się nie zmieniło. Wygrali dwaj reprezentanci Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, a brąz zdobył Fin.

Wyniki skiathlonu mężczyzn (2x15 km):