Pekin 2022. Chinki na łasce rywalek. Medalistki z Pjongczangu ciągle bez wygranej

Hokejowa reprezentacja Chin kobiet może nie zakwalifikować się do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego w Pekinie. Gospodynie przegrały w poniedziałek ważny mecz. W grupie A Szwajcarki okazały się lepsze od Finek.

Rafał Smoliński
Xin Fang PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Xin Fang
Przed poniedziałkowym meczem sytuacja Chinek była jasna. Zwycięstwo nad Szwecją dawało awans do fazy pucharowej, co było celem gospodyń. Hokeistki ze Skandynawii miały na koncie zero punktów i przystępowały do spotkania z nożem na gardle. Musiały wygrać, aby zachować szansę na ćwierćfinał.

Zaczęło się po myśli Chinek, bowiem gola już w 6. minucie zdobyła Mulan Kang (Kassy Betinol). Potem jednak nastąpiły fatalne dla gospodyń wydarzenia z drugiej odsłony. Najpierw rzut karny wykorzystała Felizia Wikner-Zienkiewicz. 85 sekund później było już 2:1 dla Szwedek, bo bramkę strzeliła Josefin Bouveng.

Znakomita druga tercja przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść hokeistek z północnej części Europy. W trzeciej partii reprezentantki Państwa Środka atakowały, lecz nie zdołały wyrównać. Szwedki wygrały ostatecznie 2:1 i odniosły pierwsze zwycięstwo w turnieju olimpijskim w Pekinie.

Sytuacja w grupie B mocno się skomplikowała po poniedziałkowych meczach. Pewna gry w ćwierćfinale jest na razie tylko Japonia, która zdobyła 7 punktów. Na drugim miejscu są Czechy (6 punktów), a na trzecim Chiny (5 punktów), które zakończyły już zmagania w fazie grupowej. Po 3 punkty mają Szwecja i Dania. Do dalszej fazy przejdą trzy z pięciu zespołów.

We wtorek dojdzie do kluczowych spotkań. Najpierw Czeszki zmierzą się z Japonkami i jeśli wywalczą choćby punkt (remis po reg. czasie gry), to zagrają w ćwierćfinale. Potem spotkają się Szwedki i Dunki. Jeśli zwyciężą hokeistki Trzech Koron, to zapewnią sobie awans do fazy pucharowej i wyrzucą przy tym z turnieju Chinki. Dunki również mają szansę na grę w kolejnej rundzie. Muszą jednak pokonać za trzy punkty Szwedki.

W meczu grupy A zmierzyły się zespoły Finlandii i Szwajcarii, które jak na razie nie zaznały w Pekinie smaku zwycięstwa. Hokeistki z północnej części Europy były faworytkami, ale doznały porażki 2:3. Tym samym brązowe medalistki z Pjongczangu pozostają bez wygranej w Pekinie.

Finki nigdy wcześniej nie przegrały ze Szwajcarkami w igrzyskach olimpijskich i od początku miały przewagę na lodzie. Brakowało jednak precyzyjnych strzałów. Skuteczne za to były Szwajcarki. W 12. minucie wynik otworzyła Lara Christen. W drugiej tercji wyrównała Nelli Laitinen, ale po 30 minutach było już 2:1 dla Helwetek za sprawą Dominique Ruegg. Lara Stalder powiększyła prowadzenie na początku trzeciej odsłony. Stratę zmniejszyła Elisa Holopainen, jednak było to wszystko, na co było stać zawodniczki Suomi.

Przypomnijmy, że wszystkie drużyny z grupy A i tak mają pewny awans do ćwierćfinału. W fazie grupowej walczą jedynie o lepsze rozstawienie przed fazą pucharową. We wtorek zostaną rozegrane ostatnie mecze. O pierwszą pozycję zagrają faworyzowane ekipy USA i Kanady. Potem zmierzą się jeszcze Finlandia i Rosyjski Komitet Olimpijski.