Pekin 2022. Kapitalne skoki Norwega. Znamy medalistów olimpijskich w big air

W środę wyłonieni zostali medaliści olimpijscy w big air mężczyzn (narciarstwo dowolne). W Pekinie złoto wywalczył kapitalny Norweg Birk Ruud. Srebro i brąz zdobyli zawodnicy z USA i Szwecji.

Birk Ruud PAP/EPA / Roman Pilipey / Na zdjęciu: Birk Ruud
W XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 nastąpił debiut nowej konkurencji narciarstwa dowolnego. Big air polega na wykonywaniu skoków i trików o różnym stopniu trudności. Zawodnicy dążą przy tym do osiągnięcia znacznej wysokości i odległości oraz dokładają wszelkich starań, aby czysto wylądować.

Każdy zawodnik miał do wykonania trzy próby, a końcowy wynik jest sumą dwóch najlepszych. W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Birk Ruud, który za pierwszy i drugi skok otrzymał fantastyczną notę 187.75. Będąc pewny złota ostatnią próbę wykonał trzymając flagę Norwegii i wylądował idealnie. Norweg był bezkonkurencyjny również w kwalifikacjach, rozegranych w poniedziałek.

Srebro wywalczył Amerykanin Colby Stevenson (183.00), a brąz padł łupem Szweda Henrika Harlauta (181.00). Obaj medale zapewnili sobie dzięki drugiej i trzeciej próbie, za które otrzymali powyżej 90 punktów.

Na czwartym miejscu rywalizację ukończył Szwed Oliwer Magnusson (178.25), aktualny mistrz świata w tej konkurencji. Piąty był Włoch Leonardo Donaggio (172.00). Na szóstej pozycji uplasował się Hiszpan Javier Lliso (171.50). W finale wystąpiło 12 najlepszych zawodników z kwalifikacji, w tym po trzech Norwegów, Szwedów i Amerykanów.