Ostra krytyka szefa MKOl. "Pokłonił się chińskiemu systemowi"

Thomas Bach nie ma dobrej passy. W ojczyźnie zarzuca mu się przymykanie oka na łamanie praw człowieka w Chinach podczas Pekin2022, a także brak zainteresowania sportowcami. - Nie chodzi o sportowców tylko o efekt medialny - zauważa Felix Neureuther.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Thomas Bach PAP/EPA / SALVATORE DI NOLFI / Na zdjęciu: Thomas Bach
Igrzyska Pekin2022 wzbudzają krytykę ze względu na łamanie praw człowieka w Chinach. Mówi się o prześladowaniu ludności Ujgurów, która jest poddawana masowo przymusowym przesiedleniom do obozów, gdzie m.in. dochodzi do przymusowej sterylizacji. (jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ludobójstwie Ujgurów kliknij TUTAJ)

Im bliżej końca igrzysk, tym osoby ze świata sportu coraz ostrzej wypowiadają się o sytuacji. Ostatnio dwukrotny mistrz olimpijski Nils van der Poel porównał obecne Chiny do Niemiec z czasów Hitlera (więcej TUTAJ). Teraz krytyce został poddany szef MKOl Thomas Bach.

- Bach pokłonił się chińskiemu systemowi, był tego częścią. Te igrzyska były politycznym balem - ocenił Felix Neureuther dla monachijskiego Merkur/tz. Niemiec do niedawna był czołowym slalomistą świata.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Jednak Bach spotkał się z krytyką nie tylko, jeśli chodzi o łamanie praw człowieka. Po rywalizacji saneczkarskich dwójek Bach podszedł do mistrzów olimpijskich, zrobił sobie zdjęcie i... natychmiast sobie poszedł, czym zepsuł świętowanie Tobiasowi Wendlowi i Tobiasowi Arltowi, którzy w listopadzie musieli przejść izolację w Chinach w fatalnych warunkach, w pokoju z karaluchami. Bach wtedy nie zainteresował się sprawą. - Nie byłem zadowolony z gratulacji od niego - mówił Arlt.

- W tym momencie chodziło tylko o uwagę mediów, a nie o sportowców czy zdobywców medali. Dla mnie ta akcja jest symbolem tego, gdzie znajduje się w tym momencie MKOl. Nie chodzi o sportowców tylko o efekt medialny - skomentował całą sytuację Neureuther.

MKOl-owi dostało się także za kryteria wyboru gospodarza igrzysk. - Nie mogę sobie wyobrazić tego, by Niemcy starały się w tym momencie o igrzyska. Kryteria musiałyby się znacznie zmienić. Niemcy ze swoim entuzjazmem do sportu byłby świetnym gospodarzem, ale naszemu społeczeństwu ciężko by się było zgodzić z kosztami i problemami ze zrównoważonym wpływem na środowisko - zakończył były slalomista.

Czy zgadasz się z poglądami Neureuthera?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×