Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

"Utrata największego mistrza". Nie żyje Susan Cunliffe-Lister

Susan Cunliffe-Lister, paraolimpijka i najdłużej służąca kobieta w Izbie Lordów, zmarła w wieku 87 lat - poinformowała organizacja charytatywna Spinal Injuries Association, którą założyła niemal pół wieku temu.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Susan Cunliffe-Lister Twitter / Spinal Injuries Association / Susan Cunliffe-Lister
"Z ogromnym smutkiem informujemy, że nasza założycielka i długoletnia prezes, baronowa Sue Masham z Ilton, zmarła spokojnie w Northallerton Hospital w niedzielę 12 marca."

Taki komunikat pojawił się w mediach społecznościowych SIA, czyli Stowarzyszenia Urazów Kręgosłupa, które zmarła założyła w 1974 roku.

"Jest rzeczą oczywistą, że wszyscy w SIA są zdruzgotani utratą naszego największego mistrza" - napisano w oświadczeniu.

"Czterdzieści dziewięć lat temu, w 1974 roku, założyła SIA co jest powodem, dla którego jesteśmy w stanie walczyć, służyć i wspierać tysiące osób z urazami rdzenia kręgowego" - dodano.

"Pierwszy paraolimpijczyk w Izbie Lordów. Brała udział w igrzyskach 1960" - napisała w mediach społecznościowych baronowa Tanni Grey-Thompson.

Susan Cunliffe-Lister urodziła się 14 kwietnia 1934 roku. Żegna ją cała Wielka Brytania. "Spoczywaj w pokoju" - brzmi nagłówek w "The Sun". W materiale przypomniano, że zmarła zdobywała medale w pływaniu i tenisie stołowym na Igrzyskach Paraolimpijskich w latach 1960, 1964 i 1968.

Niemal całe swoje życie poświęciła walcząc o prawa osób niepełnosprawnych. W Izbie Lordów spędziła łącznie 53 lata.

Sama na wózek "trafiła" w 1958 roku, gdy doznała urazu rdzenia kręgowego podczas wypadku w czasie jazdy na koniu. Już dwa lata później sięgnęła po złoty medal w wyścigu na dystansie 25 metrów stylem klasycznym na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rzymie.

Zobacz także:
Kozakiewicz zdradza, komu pokazałby swój gest. Ależ ostre słowa

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×