Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Awantura podczas spotkania z przedstawicielką ONZ. "Wykluczono mnie z debaty, bo byłam przeciwko Rosji"

Atmosfera wokół dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji międzynarodowej gęstnieje z każdym dniem. Do sporego zamieszania doszło podczas ostatniego spotkania sportowców z przedstawicielką ONZ, Alexandrą Xanthaki.

Mateusz Puka
Mateusz Puka
flaga Rosji Getty Images / RvS.Media/Basile Barbey / Na zdjęciu: flaga Rosji
Spotkanie miało spore znaczenie, bo rekomendacje ONZ trafiły w tym tygodniu na biurko najwyższych władz MKOl i pomogły im w podjęciu decyzji o przyszłości rosyjskich i białoruskich sportowców. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach działacze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zdecydowali o dopuszczeniu sportowców z tych krajów do rywalizacji międzynarodowej.

Wszystko to odbyło się przy sprzeciwie nie tylko wielu federacji, ale także samych sportowców. Poziom debat poprzedzających decyzję pozostawia sporo do życzenia.

- W piątek byłam na specjalnym spotkaniu zorganizowanym dla sportowców z wielu krajów i byłam jedynym mówcą, któremu przerwano wystąpienie. Wszystko dlatego, że powtórzyłam stanowisko estońskich sportowców, którzy uważają, że to nie jest dobry czas na powrót Rosjan i Białorusinów do międzynarodowej rywalizacji. Nie ma żadnych powodów, by przedstawiciele agresora wracali do rywalizacji - przyznała estońska biathlonistka, Johanna Taliharm.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: tak się bawili argentyńscy piłkarze. Był tam też Messi

Jej słowa wywołały gniew zgromadzonych tam oficjeli, którzy nie zamierzali słuchać jej argumentów.

- Pani Alexandra Xanthaki, będąca sprawozdawcą komisji ONZ, przerwała mi wypowiedź i zaczęła atakować mnie zupełnie nonsensownymi argumentami, które nie miały nic wspólnego z tematem dyskusji. Na solidne argumenty odpowiadała zwrotami rodem z radzieckich dowcipów. Gdy chciałam ponownie zabrać głos, stwierdziła z kolei, że nadszedł czas, by zakończyć dyskusję i przejść dalej. Wielu sportowców, którzy byli na spotkaniu odniosło wrażenie, że zostałam po prostu wyłączona z debaty - tak sytuację zrelacjonowała Taliharm, która w środę wraz z innymi znanymi sportowcami uczestniczyła w specjalnej konferencji, na której dyskutowano o dalszych krokach mających stanowić odpowiedź na działania MKOl.

Co ciekawe, sposób debaty wysokiego przedstawiciela ONZ zaskoczył nawet samych organizatorów, którzy jeszcze w czasie spotkania przepraszali zawodniczkę.

- To był ważny moment, bo każdy z nas zaczął odczuwać, że pani Xanthaki nie jest w stanie znieść osób o innych poglądach i ma bardzo lekceważący stosunek do wszystkich ludzi, którzy myślą inaczej. Po spotkaniu z kolei, jak gdyby nigdy nic, ogłosiła, że wszyscy obecni na spotkaniu przedstawiciele południowej półkuli zgodzili się z jej argumentami. Nie tylko ja byłam oburzona taką postawą. To nas zjednoczyło w walce i na pewno się nie poddamy - dodała.

Mateusz Puka, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj więcej:
"Wykrzyczał, że wspierania wojny jest ok"
Miedziński już po badaniach. To będzie głośny powrót

Czy zgadzasz się z decyzją MKOl?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×