Marzy, by dopaść Putina. Mówi o nim "gnida" i "drań"

Jurij Wernydub - trener Krywbasu Krzywy Róg - udzielił bardzo mocnej wypowiedzi na temat Władimira Putina. Ukraiński szkoleniowiec przyznał, że bez skrupułów zastrzeliłby rosyjskiego prezydenta, gdyby tylko miał ku temu szansę.

Adrian Hulbój
Adrian Hulbój
Na zdjęciu dużym Jurij Wernydub Na zdjęciu małym Władimir Putin Getty Images / Pavlo Bahmut/ Ukrinform/Future Publishing via Getty Images / Na zdjęciu dużym. Jurij Wernydub. Na zdjęciu małym Władimir Putin
24 lutego 2022 rozpoczął się zbrodniczy najazd Rosji na Ukrainę. Wielu obecnych i byłych sportowców z zaatakowanego kraju dołączyło do ukraińskich sił zbrojnych i podjęło walkę z agresorem. Jednym z nich był 56-letni wówczas Jurij Wernydub, który w momencie wybuchu wojny z powodzeniem trenował Sheriffa Tyraspol (za jego kadencji mołdawski klub sensacyjnie ograł 2:1 Real Madryt w Lidze Mistrzów). Szkoleniowiec zawiesił swoją współpracę z dotychczasowym pracodawcą i udał się na front.

W czerwcu tego samego roku Wernydub został trenerem Krywbasu Krzywy Róg, co pozwoliło mu tymczasowo zakończyć służbę wojskową. Doświadczony szkoleniowiec zapewnia jednak, że w razie potrzeby jest gotów znów chwycić za broń. Wernydub udzielił też bardzo mocnej wypowiedzi na temat Władimira Putina i zadeklarował, że bez żadnych skrupułów zabiłby rosyjskiego prezydenta.

- Zastrzeliłbym tę gnidę z radością i łatwością, ale nie sądzę, by to pomogło. W Rosji jest wystarczająco dużo drani takich jak Putin, cały naród jest zamrożony. Ci ludzie żyją we własnej próżni i nic ich nie obchodzi. Ale Ukraińcy są silniejsi i w każdym razie zwycięstwo będzie nasze. Wierzę w naszych chłopaków i chcę im jeszcze raz podziękować - mówił Wernydub cytowany przez serwis internetowy stacji telewizyjnej Ukraina 24.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: dwa strzały i za każdym razem okno. Popis piłkarza z Ekstraklasy

Jurij Wernydub ma za sobą trwającą 16 lat karierę piłkarską, w trakcie której występował na pozycji środkowego obrońcy w klubach takich jak m.in. Dnipro Dniepropietrowsk czy Zenit Sankt Petersburg.

Buty na kołku odwiesił w 2021 roku, a kilka lat później zajął się trenerką. Największe sukcesy święcił w Sheriffie Tyraspol, z którym sięgnął po dwa mistrzostwa Mołdawii, a w sezonie 2021/2022 awansował do fazy pucharowej Ligi Europy. Prowadzony przez niego Krywbas Krzywy Róg zajmuje obecnie pierwsze miejsce w lidze ukraińskiej.

Według danych stacji Ukraina 24 od momentu rozpoczęcia wojny zginęło już około 360 ukraińskich sportowców i trenerów. Rosyjscy najeźdźcy sieją też ogromne zniszczenia w infrastrukturze zaatakowanego państwa. W ciągu niespełna dwóch lat trwania konfliktu uszkodzeniu uległy 343 obiekty sportowe na terenie całej Ukrainy.

Czytaj też:
Te słowa mogą cię zaskoczyć. Tak określił rosyjskich sportowców
Nie wpuścili ich do Polski. "Apel do państwa"

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×