40 mln zł z ministerstwa. Nitras przedstawił ofertę dla sportowców amatorów

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Paweł Supernak / Na zdjęciu: Sławomir Nitras
PAP / Paweł Supernak / Na zdjęciu: Sławomir Nitras
zdjęcie autora artykułu

Minister sportu Sławomir Nitras ogłosił start naboru do "Programu wsparcia i rozwoju lig amatorskich". Do podziału jest 40 milionów złotych, a dofinansowanie może wynosić nawet 95 proc. nakładów.

W tym artykule dowiesz się o:

Po zmianie władzy ministerstwo sportu zmieniło swoją strategię i skupia się na pomocy w finansowaniu sportu amatorskiego i dziecięcego. Ogłoszenie startu naboru wniosków do "Programu wsparcia i rozwoju lig amatorskich" to kolejny element realizacji tej strategii.

Jak w oficjalnym komunikacie zapewnia ministerstwo sportu, program powstał w odpowiedzi na coraz liczniejsze oddolne przedsięwzięcia zorganizowanej rywalizacji skierowane do różnych grup wiekowych.

Ideą programu jest wspieranie istniejących oraz powstających inicjatyw poprzez wzmacnianie roli organizatorów amatorskiego współzawodnictwa i tworzenie wraz z nimi coraz lepszych warunków. Ministerstwo na ten cel zaplanowało kwotę 40 milionów złotych.

ZOBACZ WIDEO: Herosi WP. Jóźwik, Małysz, Świderski i Korzeniowski wybrali nominowanych

"Ministerstwu szczególnie zależy na wspieraniu działań na rzecz rozwoju sportu dla wszystkich, aktywnego spędzania czasu wolnego oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Dostrzegamy dynamiczny rozwój szeroko rozumianego sportu amatorskiego. Należy zauważyć, że do tej pory wspierana była głównie rywalizacja w sporcie wyczynowym. Teraz resort kieruje działania aktywizacyjne do sportowców amatorów" - przekazano w komunikacie.

- Rolą ministerstwa jest wspieranie potrzeby aktywności sportowych, zwłaszcza jeśli społeczność sama organizuje się w tym zakresie w oddolnych inicjatywach - podkreśla Sławomir Nitras, Minister Sportu i Turystyki.

Resort chce wspierać tworzenie lig amatorskich i wydarzeń sportowych dla amatorów. O środki mogą starać się organizatorzy ogólnopolskich turniejów sportowych.

- Sport pozytywnie wpływa na wszystkie sfery życia od zdrowia i samopoczucia po lepsze wyniki w szkole czy pracy. Kształtuje charakter, buduje pewność siebie. Sportowcy zwykle lepiej radzą sobie z obowiązkami, problemami i stresem. Sport to sposób na relaks i odreagowanie po ciężkim dniu - dodał Sławomir Nitras.

Wśród wymagań wskazano promowanie kulturalnego kibicowania oraz propagowanie udziału społeczności lokalnej w organizowanych przedsięwzięciach. Promowana ma też być idea "fair play". Wnioski należy składać do 6 maja, a termin ich rozpatrzenia to 7 czerwca.

Czytaj także: Korona robi bardzo dużo, by spaść z Ekstraklasy. "Nie tak się walczy o życie" Kolejny klub nie przyjmie kibiców Wisły. Jarosław Królewski oburzony

Źródło artykułu: WP SportoweFakty