Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Paryż i Los Angeles walczą o igrzyska. To także pojedynek Macron vs Trump

We wrześniu 95 członków MKOl zdecyduje o przyznaniu prawa do organizacji igrzysk olimpijskich w 2024 roku Paryżowi albo Los Angeles. Dla prezydentów Francji i USA będzie to niezwykle prestiżowa batalia.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
PAP/EPA

Paryż i Los Angeles rywalizują w wyścigu, którego stawką jest organizacja igrzysk olimpijskich w 2024 roku. Gospodarz najważniejszej imprezy sportowej czterolecia ma zostać ogłoszony 13 września tego roku podczas posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOL) w stolicy Peru - Limie.

Zagraniczne media zwracają uwagę na fakt, że walka między Paryżem i Los Angeles o przyznanie prawa do organizacji imprezy może przerodzić się w pojedynek między prezydentami Francji i USA.

Nowo zaprzysiężony prezydent Francji - Emmanuel Macron - jest wielkim zwolennikiem zorganizowania igrzysk w swoim kraju. Jak zadeklarował, zrobi wszystko co w jego mocy, żeby pomóc na rzecz francuskiej kandydatury. Macron zapowiedział już, że pojawi się podczas 130. sesji MKOl w Peru.

- Obecność Macrona w Limie dałaby przewagę Paryżowi w wyścigu o prawo organizacji igrzysk, gdyby nie przyjechał tam prezydent Donald Trump. Oznaczałaby też, że paryska oferta może liczyć na mocne poparcie zarówno rządu, jak i całego kraju - ocenił Patrick Baumann, szef specjalnej komisji w MKOl.


W walkę o igrzyska włączył się również prezydent Stanów Zjednoczonych. - Donald Trump zrobił wszystko, o co mogliśmy poprosić w poparciu kandydatury Los Angeles na gospodarza IO 2024. Każde wysłane pismo, każdy wykonany telefon do przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha. Zrobiono dokładnie to, czego oczekiwaliśmy od rządu federalnego - przyznał w rozmowie z mediami Casey Wasserman, stojący na czele komitetu organizacyjnego z LA.

Z otoczenia prezydenta USA nie padła jednak dotąd deklaracja przyjazdu do Limy na posiedzenie, podczas którego 95 członków MKOl wybierze w głosowaniu miasto-gospodarza igrzysk olimpijskich w 2024 roku.

Eksperci podkreślają, że wybór dokona się pomiędzy dwoma miastami z tradycjami olimpijskimi. Paryż gościł bowiem sportowców z całego świata w 1924 roku, a Los Angeles zorganizowało igrzyska w 1984 roku.

ZOBACZ WIDEO: Michał Kwiatkowski: To był dla mnie szok. Długo nie będę mieć takiego przeżycia


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Które z miast powinno zostać gospodarzem IO 2024?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (1)
 • Pan Jot Zgłoś komentarz
  Pojedynek pomiędzy igrzyskami z saperami, żołnierzami na ulicach i dużym zagrożeniem terrorystycznym (Paryż), a w miarę bezpiecznymi.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×