Dr Xue Yinxian wyznała podczas programu w niemieckiej telewizji ARD, że w latach 80. i 90. ubiegłego wieku chińscy sportowcy objęci byli specjalnym programem dopingowym, który pomagał im odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. - Blisko 10 tysięcy czołowych zawodników kadry narodowej Chin sięgało regularnie po zakazane substancje. Ich medale są skąpane w dopingu - stwierdziła 79-letnia lekarka, która obecnie stara się o azyl polityczny w Niemczech.
Słowa Xue Yinxian, która pracowała z chińską kadrą olimpijską od lat 70. XX wieku, wywołały poruszenie w świecie sportu. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) już zapowiedziała, że zbada sprawę. Niezależna zespół "Intelligence and Investigations" ma wkrótce rozpocząć zbieranie materiałów na ten temat i analizę przypadków, o których opowiedziała Chinka.
Ze słów byłej lekarki, wynika że masowym dopingiem w Państwie Środka objęci byli zawodnicy niemal wszystkich dyscyplin olimpijskich. - Jeśli ktoś odmówił przyjmowania tych substancji, to natychmiast był relegowany z kadry. Ludzie wierzyli, że doping jest obowiązkowy. Ci, którzy go brali, byli traktowani jak obrońcy narodu. Powszechnie uważano, że jeśli ktoś walczy z dopingiem, to zagraża krajowi i teraz siedzi w więzieniu - powiedziała 79-latka.
Die Sportärztin, die zu viel weiss - Xue Yinxian sprach als Erste über staatlich gelenktes Doping in China. Als... https://t.co/Cl3faIEo4j
— Presse- & Mediennews (@Medien_News) 23 października 2017
Xue Yinxian zdradziła, że podczas pracy z kadrowiczami była przerażona faktem, że programem objęto już 11-letnich sportowców. - Nic na to nie mogłam poradzić - dodała załamanym głosem.
Lekarka została pozbawiona pracy z olimpijczykami przed igrzyskami olimpijskimi w Seulu w 1988 r. Powód? Odmówiła podania dopingu jednej z nastoletnich gimnastyczek. Potem współpracowała ze sportowcami niższego szczebla.
Przed olimpiadą w Pekinie w 2008 r. została ostrzeżona przez władze, że ma milczeć w sprawie programu dopingowego. Cztery lata później, po tym jak zaczęła mówić o tym bulwersującym procederze (m.in. w wywiadzie dla "Sydney Morning Herald"), musiała uciekać z kraju.
- Nagle przestałam się czuć bezpiecznie w moim mieszkaniu w Pekinie. Próbowano mnie zastraszyć. Nakłaniali mnie, żebym się wycofała. W końcu zabronili mi mówić o tym. Ja i mój syn straciliśmy wtedy pracę - wyjawiła.
Zdaniem Xue Yinxian, wszystkie medale, które wywalczyli chińscy sportowcy w latach 80. i 90. XX wieku powinny zostać im odebrane. Do upublicznienia sprawy dopingu w chińskim sporcie doszło dzięki pracy zespołu śledczych, którzy przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro w 2016 r. przyczynili się do zdyskwalifikowania za stosowanie zakazanych substancji rosyjskich lekkoatletów.
ZOBACZ WIDEO KSW 40: Materla zachwycony zwycięstwem i postawą kibiców