350 uczennic ćwiczyło z mistrzyniami sportu w ramach projektu "Mistrzynie w szkołach"

Mistrzynie i medalistki olimpijskie, mistrzynie świata, Europy i Polski wzięły udział w specjalnej lekcji wychowania fizycznego, zorganizowanej w ramach programu "Mistrzynie w szkołach" przez Fundację Otylii Jędrzejczak.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Projekt - Mistrzynie w szkołach Materiały prasowe / Biuro Prasowe Fundacji Otylii Jędrzejczak / Projekt - Mistrzynie w szkołach
- "Mistrzynie w szkołach" to projekt motywujący dziewczyny w wieku gimnazjalnym i licealnym do uprawiania sportu i do wyciągania cech ze sportu do swojego życia. Chcemy, by były mistrzyniami życia, by cechy, które daje sport, czyli konsekwencja, determinacja, umiejętność wyznaczania celów przeniosły się na ich marzenia życiowe. Ważne jest, żeby aktywnie spędzały czas w życiu i żeby pokochały sport tak, jak kochają go nasze mistrzynie - mówiła Otylia Jędrzejczak.

Do Szkoły Podstawowej w Grębocinie koło Torunia (gmina Lubicz), oprócz Otylii Jędrzejczak, byłej mistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i rekordzistka świata w pływaniu, przyjechały: brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w pięcioboju nowoczesnym Oktawia Nowacka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk w Soczi i Vancouver w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska, brązowa medalistka Mistrzostw Świata oraz halowa mistrzyni Europy i halowa mistrzyni świata w lekkiej atletyce Iga Baumgart, multimedalistka mistrzostw Europy w short tracku Patrycja Maliszewska i mistrzyni Polski elity w kolarstwie szosowym  Karolina Karasiewicz.

- Najważniejsze jest to, że w ten sposób możemy zachęcić kogoś do ruchu. Tu nie chodzi o sport wyczynowy, ale o aktywność fizyczną, która pomaga budować pewność siebie w codziennym życiu - mówiła Oktawia Nowacka.

W zajęciach wzięło udział około 350 uczennic z kilkunastu szkół z całego województwa. - Cieszę się, że mogę tu być i pokazać dziewczynom, że lekcja wf jest fajna, bo ja też swoją karierę sportową zaczynałam właśnie od tego. To była zabawa, która natchnęła mnie do tego, by dalej trenować - obwieściła Patrycja Maliszewska, która na spotkanie z uczennicami przyjechała z Białegostoku, gdzie mieszka i trenuje.

Uczennice chętnie ćwiczyły pod okiem Otylii Jędrzejczak i pozostałych mistrzyń sportu. - Ja uwielbiam wf i chodzę na nie bardzo chętnie, zresztą mam szóstkę - mówiła Klaudia, jedna z uczestniczek lekcji w Grębocinie. - Taka lekcja jest bardzo przydatna, możemy się dużo od nich nauczyć. Pokazują nam, że zwykłe dziewczyny mogą osiągnąć wielki sukces.

- Lekcje wf są często marginalizowane, zrzucane na boczny tor, a przecież są bardzo ważne. Uczą wsparcia, współpracy między dziećmi, czy zasad fair play. Żałuję, że tak jest i dlatego robimy inną lekcję wf-u. Lekcję skierowaną do dziewczyn, by w czasie, gdy koledzy grają w piłkę mogły też bawić się sportem i ćwiczyć. Przekazujemy im nasze ćwiczenia i jesteśmy z nimi w ciągłym kontakcie. Dlatego mam nadzieję, że taka lekcja nie odbędzie się tylko dzisiaj, ale przynajmniej raz w miesiącu - dodała Jędrzejczak.
Fot. Biuro Prasowe Fundacji Otylii Jędrzejczak Fot. Biuro Prasowe Fundacji Otylii Jędrzejczak
Oprócz ćwiczeń uczestniczki miały też okazję, by porozmawiać z mistrzyniami, które przekazywały im szereg rad. - Poprzez sport można osiągnąć nie tylko sukces sportowy, ale także sukces życiowy. Człowiek dzięki sportowi jest inny, otwierają się horyzonty, dużo podróżujemy, poznajemy dużo nowych ludzi. Nie zamykamy się w swoim miejscu zamieszkania, a otwieramy się na świat. Kariera sportowa może być karierą życiową - powiedziała Baumgart, jedna z najlepszych polskich lekkoatletek.

Medalistki największych światowych imprez przekonywały, jak ważny jest sport w życiu. - Sport daje bardzo wiele, nie tylko w kwestiach stricte z nim związanych. Dzięki sportowi przejechałam kawał świata, zwiedziłam wiele miejsc, poznałam wielu niesamowitych ludzi. Sport uczy dyscypliny i stawiania oraz później realizacji celów. To się po prostu przydaje w życiu - stwierdziła Luiza Złotkowska.

Kariery najlepszych sportowców często rozpoczynają się na lekcjach wf. - Mnie nigdy rodzice nie musieli wyganiać na treningi, zawsze sama chętnie chodziłam. To we mnie chyba drzemało od dziecka. Co więcej - moją karierę sportową rozpoczął właśnie nauczyciel wf, który wyhaczył mnie z całej klasy i zauważył we mnie talent - wspominała Złotkowska.
Fot. Biuro Prasowe Fundacji Otylii Jędrzejczak Fot. Biuro Prasowe Fundacji Otylii Jędrzejczak
Projekt "Mistrzynie w szkołach" jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami imprezy w Grębocinie były Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz gmina Lubicz. W 2018 roku Fundacja Otylii Jędrzejczak w ramach tego programu zorganizuje trzy spotkania uczennic ze znanymi sportsmenkami. ZOBACZ WIDEO Skoki narciarskie na PGE Narodowym? Adam Małysz mówi o jednym warunku
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×