KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Oficjalnie: Danuta Dmowska-Andrzejuk nową minister sportu!

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w czwartek, prezydent RP Andrzej Duda powołał nową minister sportu. Została nią Danuta Dmowska-Andrzejuk. Mistrzyni świata w szpadzie z 2005 roku zastąpi Witolda Bańkę.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Danuta Dmowska-Andrzejuk PAP / Paweł Supernak / Na zdjęciu: Danuta Dmowska-Andrzejuk

- Cieszę się, że mogliśmy zakończyć okres formowania rządu po ostatnich wyborach parlamentarnych. Cieszę się, że na to ważne stanowisko w polskim rządzie premier wybrał i wskazał osobę tak doskonale nadającą się do pełnienia tej funkcji. Pani Danuta Dmowska-Andrzejuk jest doskonałym sportowcem. Na najwyższym światowym poziomie osiągnęła wiele sukcesów. Zna sport profesjonalny od podstaw, zarówno od strony zawodniczej, trenerskiej jak i organizacyjnej - powiedział po wręczeniu ministerialnej nominacji Andrzej Duda.

- Pani minister jest osobą młodą, komunikatywną. Nie mam wątpliwości, że stworzy świetny zespół i będzie opiekować się tym sportem profesjonalnym jak i amatorskim. Jestem przekonany, że nowe, młode spojrzenie na sport pani minister będzie doskonale realizowane. Wszyscy liczymy na powodzenie misji. Trzymamy kciuki - dodał prezydent RP. 

W ostatnich dniach tymczasowo ministerstwem sportu kierował premier RP Mateusz Morawiecki. Znaleźć zastępce Witolda Bańki (od 1 stycznia będzie szefem Światowej Agencji Antydopingowej) nie było łatwo. Według informacji medialnych, szansę objęcia teki ministra otrzymały m. in. Otylia Jędrzejczak, Dagmara Gerasimuk czy Monika Pyrek. Nie przyjęły jednak oferty i poszukiwania wciąż trwały. 

ZOBACZ WIDEO Stacja Tokio #11. Sezon życia. Anna Kiełbasińska z workiem medali


Ostatecznie wybór padł na Danutę Dmowską-Andrzejuk. Przed mistrzynią świata w szpadzie niełatwe zadanie. Będzie musiała zastąpić Witolda Bańkę, którego czteroletnia praca w roli ministra sportu okazała się dużym sukcesem. Były lekkoatleta zbierał pozytywne opinie nawet u osób pozostających w opozycji do rządzącej partii. 

Danuta Dmowska-Andrzejuk ma 37 lat i pochodzi z Warszawy. Jest żołnierzem 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych. Sportowo była szpadzistką. W 2005 roku wywalczyła mistrzostwo świata. Później drużynowo zdobyła jeszcze dwa srebrne i jeden złoty medal mistrzostw Europy i globu. Kilka razy została mistrzynią Polski w szpadzie, ostatni raz w 2015 roku. 

Prywatnie nowa minister sportu jest żoną Roberta Andrzejuka, wicemistrza olimpijskiego w szermierce z 2008 roku. Para doczekała się dwójki dzieci. Więcej o Danucie Dmowskiej-Andrzejuk przeczytasz TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×