Dart. Fallon Sherrock przeszła do historii. Jako pierwsza kobieta wygrała mecz w mistrzostwach świata PDC

Wtorkowy wieczór w Alexandra Palace w Londynie przeszedł do historii mistrzostw świata PDC w darta. Fallon Sherrock została pierwszą kobietą, która pokonała mężczyznę i awansowała do II rundy.
Rafał Smoliński
Fallon Sherrock Getty Images / Alex Davidson / Na zdjęciu: Fallon Sherrock

Pierwsze sety nie zapowiadały wielkiej sensacji. Notowany na 77. miejscu w rankingu Ted Evetts prowadził po trzech partiach 2:1 i był o krok od wygranej. Ale Fallon Sherrock odpowiedziała w wielkim stylu. Wygrała emocjonującą czwartą odsłonę, a na początku decydującego seta szybko zdobyła przełamanie. Gdy gorąco wspierana przez publiczność zawodniczka z Milton Keynes zakończyła mecz wynikiem 3:2, w Alexandra Palace zapanowała euforia.

- Nie znajduję słów. Nie wiem, co powiedzieć. Dziękuję wszystkim. Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ uczyniłam coś dla kobiecego darta. To z pewnością jedna z najlepszych chwil i nie mogę w to uwierzyć - powiedziała Sherrock w pomeczowym wywiadzie. W II rundzie jej rywalem będzie klasowy darter, Austriak Mensur Suljović.

Sherrock to zaledwie piąta kobieta, która wystartowała w mistrzostwach świata PDC. W ostatnich 20 latach bez zwycięstwa kończyły występ Gayl King, Anastazja Dobromysłowa, Lisa Ashton oraz Mikuru Suzuki, która znalazła się w tegorocznej drabince, ale w niedzielę przegrała na inaugurację z Jamesem Richardsonem 2:3. Warto dodać, że panie mają własny turniej o mistrzostwo świata, jednak jest on rozgrywany w ramach mniej prestiżowej federacji BDO.

Transmisje z meczów mistrzostw świata PDC na stronie internetowej i antenie TVP Sport. Turniej potrwa do 1 stycznia 2020 roku, a jego zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 500 tys. funtów.