Miliony dla sportu w nowym budżecie Unii Europejskiej

Aż o 70 procent więcej pieniędzy Unia przeznaczyła na rozwój i szkolenia - w tym także sportowe. Wspierana ma być szczególnie edukacja mobilna, czyli wyjazdy, nauka i kontakty z zagranicznymi podmiotami.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Ośrodek szkoleniowy Zagłębia Lubin Newspix / P.Dziurman / 400mm.pl / Ośrodek szkoleniowy Zagłębia Lubin
Sport jest wspierany w ramach działającego od 2014 roku programu Erasmus+, obejmującego również edukację, szkolenia i kształcenie młodzieży. Dotąd z tej formy podnoszenia kwalifikacji skorzystały 4 mln osób, w tym 2 mln studentów i 800 tys. wykładowców, nauczycieli, szkoleniowców i innych przedstawicieli kadry edukacyjnej, a także osoby pracujące z młodzieżą.

Dotychczas budżet na te przedsięwzięcia wynosił 14,7 mld euro. Teraz pieniądze będą znacznie większe. Zgodnie z zapisami szczytu Rady Europejskiej, który zakończył się kilka dni temu (17-21.07), w najbliższej kadencji pula ta wyniesie 21,2 mld euro, zatem wzrośnie aż o 69 proc. w stosunku do poprzedniej.

Setki milionów euro na sport

Eramus+ to program szerszy, ale w poprzednim okresie 265 mln w unijnej walucie przeznaczono ściśle na sport. Teraz ta kwota proporcjonalnie wzrośnie.

ZOBACZ WIDEO: PKO Ekstraklasa. Ośrodek Legia Training Center oficjalnie otwarty. Obiekt robi wrażenie!

Kto może brać udział w podziale tortu? Unia nie będzie wspierać podmiotów ani działań komercyjnych, ale przygotowano wiele innych rozwiązań.

Nowa akcja (poparta także przez Polskę) obejmuje wsparcie w zakresie mobilności edukacyjnej w sporcie. To przede wszystkim wyjazdy do innych krajów w celu podjęcia szkoleń lub innych form uczenia się, w tym stażów, uczenia się pozaformalnego i uczestnictwa w międzynarodowych formach rozwoju zawodowego.

W kontekście sportu, z mobilności edukacyjnej mogą korzystać np. trenerzy, menedżerowie czy wolontariusze. Celem jest umożliwienie zdobywania nowych umiejętności, wiedzy i know-how, które pozwolą na rozwój zawodowy i osobisty, jak również przyczynią się do rozwoju danej organizacji sportowej.

Unia Europejska wspiera walkę z korupcją i dopingiem

Sportowa część programu Erasmus+ ma kilka głównych założeń. To zwłaszcza eliminowanie transgranicznych zagrożeń dla uczciwości w sporcie, takich jak doping, ustawianie zawodów sportowych i przemoc, czy wszelkiego rodzaju nietolerancji i dyskryminacji.

Uczestnicy szkoleń uczą się zarządzania w sporcie i wspierania karier zawodowych sportowców. UE chce ponadto promować wolontariat, a także podnosić świadomość znaczenia aktywności fizycznej dla stanu zdrowia.

W latach 2014-2020, nie licząc naboru wniosków w 2020, bo ten jeszcze nie został rozstrzygnięty, w ramach programu Erasmus+ dofinansowano 828 projektów sportowych na kwotę około 190 mln euro. Łączna wartość wparcia polskich organizacji i instytucji ze środków unijnych wyniosła ok. 3,7 mln euro.

Czytaj także:
PKO Ekstraklasa: wejść w buty Christiana Gytkjaera. Mikael Ishak - zakurzony talent. Lech Poznań to dla niego szansa
Skandal w Rosji. Podwójne standardy wobec jednego z klubów, a w tle koronawirus

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×