KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Czy Witold Bańka nielegalnie zarabiał pieniądze? Szef WADA zabrał głos w tej sprawie

Politycy opozycji są oburzeni, że Witold Bańka pobierał pieniądze ze śląskiego urzędu marszałkowskiego i spółki Stadion Śląski. Prezes WADA odpiera ataki i tłumaczy, że nie złamał żadnego prawa.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Witold Bańka, były minister sportu i turystyki, obecnie szef WADA WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Witold Bańka, były minister sportu i turystyki, obecnie szef WADA
Witold Bańka sprawdził się w roli ministra sportu i zapracował sobie na prestiżową posadę. Dziś jest on szefem Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). We wtorek wokół jego osoby pojawiły się jednak poważne kontrowersje.

Zaczęło się od artykułu TVN 24. Wynika z niego, że Bańka ma podpisane umowy ze śląskim urzędem marszałkowskim oraz spółką Stadion Śląski. Każda z nich dotyczy usług promocyjnych i szef WADA łącznie otrzymuje co miesiąc 20 tys. zł.

Sprawa wywołała wielkie poruszenie. Politycy opozycji zwołali konferencję prasową i zastanawiają się, czy były minister sportu nie łamie przepisów.

ZOBACZ WIDEO: Skoki. Maciej Kot wróci do dobrej formy? "Bardzo mocno został poprawiony element, który powodował krótkie skoki"

- Nasuwa się pytanie, czy prezydent Światowej Agencji Antydopingowej może dorabiać, czy może być pracownikiem spółki Stadion Śląski? Czy znajduje czas, by wykonywać zobowiązania zarówno wobec spółki Stadion Śląski, jak i zobowiązania wobec śląskiego urzędu marszałkowskiego? - pyta poseł PO Wojciech Król (za Polsat News).

Afera nabiera rozgłosu, więc pewne było, że w końcu do zarzutów odniesie się sam zainteresowany. Witold Bańka w portalach społecznościowych opublikował swoje oświadczenie. Odpiera wszystkie zarzuty i zapewnia, że nie złamał prawa.

"Uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z prawem szwajcarskim Prezydent WADA nie jest pracownikiem/zatrudniony w Światowej Agencji Antydopingowej i nie pobiera wynagrodzenia z tego tytuł. Otrzymuje tzw. finansowe zadośćuczynienie z tytułu utraty możliwości pracy w pełnym wymiarze w czasie wykonywania swojej funkcji" - pisze.

"Rola ambasadora marki Śląskie i Stadionu Śląskiego w żaden sposób nie narusza zasady niezależności i transparentności. Jako Ślązak jestem dumny z faktu reprezentowania i pracy na rzecz promocji regionu i jego najważniejszego obiektu sportowego. Fakt, iż pełnię rolę ambasadora marki Śląskie i Stadionu Śląskiego jest informacją powszechnie znaną" - dodaje w innym punkcie.

Bańka następnie odniósł się do konferencji prasowej posłów PO. Wszystko wskazuje na to, że sprawa trafi do sądu, bo szef WADA czuje się oczerniony.

Szymon Ziółkowski: Mogło być gorzej, gdyby ministerstwo trafiło w ręce Ziobry czy Gowina >>

Witold Bańka o konflikcie z Donaldem Trumpem. "Nie dam się szantażować nikomu" >>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9)
 • obiektywny Zgłoś komentarz
  Stopa, tobie "zalazło" coś na mózg i kiepsko wyedukowałeś się na lekcjach j. polskiego! Zresztą miernota intelektualna charakterystyczna jest dla wyznawców pisizmu i dojnej
  Czytaj całość
  zmiany!
  • Zdzislaw Stopa Zgłoś komentarz
   Nie pisze sie politycy opozycji tylko lewa noga Putina.Pan Banka bardzo zalazl mu za skure.
   • obiektywny Zgłoś komentarz
    "Otrzymuje tzw. finansowe zadośćuczynienie z tytułu utraty możliwości pracy w pełnym wymiarze w czasie wykonywania swojej funkcji"! Czyli zadośćuczynienie za
    Czytaj całość
    "utratę" pracy na stanowisku ministra? Liche piniądze, trza dorobić!
    • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
     To tak jak u nas w New Jersey: to bylo nieetyczne, ale zgodne z prawem. Czego sie czepiacie!?
     • yes Zgłoś komentarz
      A czy na zdjęciu w SF prezes WADA jest w stroju służbowym, czy reprezentuje jakąś polską organizację? Czy wygląda jak jakiś szermierz?
      • yes Zgłoś komentarz
       Grozi sądem. Jeżeli według prawa szwajcarskiego jest porządnym Ślązakiem i dwukrotnie ambasadorem, to niech to wyjaśnia wątpiącym, pytającym i niewiedzącym. Dziwię się jednak, że
       Czytaj całość
       poszedł na coś takiego. Najman też wspomina o sądzie
       • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
        Od czasu powstania Ministerstwa Sportu stanowisko ministra tego resortu to wyjątkowo „gorące krzesło” i jednocześnie w niektórych przypadkach „zapchajdziura”. Afer też nie
        Czytaj całość
        brakowało. Ministrami byli: Marek Belka 60 dni; Lipiec Tomasz 616 dni; Elżbieta Jakubiak 116 dni; Mirosław Drzewiecki 697 dni; Adam Giersz 765 dni; Joanna Mucha 740 dni; Andrzej Biernat 565 dni; Adam Korol 153 dni; Witold Bańka 1461 dni; Mateusz Morawiecki 20 dni; Danuta Dmowska-Andrzejuk 306 dni; Piotr Gliński…
        • steffen Zgłoś komentarz
         Jak to leciało? "wystarczy nie kraść"? :D
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×