KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szymon Ziółkowski: Mogło być gorzej, gdyby ministerstwo trafiło w ręce Ziobry czy Gowina

- To kontrowersyjna opinia, ale jestem zwolennikiem likwidacji resortu i innej jurysdykcji. Nie czuję przerażenia, mogło być gorzej - tak likwidację Ministerstwa Sportu i Turystyki komentuje Szymon Ziółkowski, były mistrz olimpijski i były poseł.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk
Rekonstrukcja polskiego rządu nie ominęła Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resort ma zostać zlikwidowany, a jego kompetencje ma przejąć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z jednej strony można to odbierać jako marginalizację sportu przez rządzących i nie dostrzeganie, jak wielki wpływ na nasze życie ma odpowiednie zarządzanie sportem, nie tylko zawodowym. Bo nie chodzi tylko o medale igrzysk olimpijskich czy to, jaki wynik osiągnie reprezentacja Polski na mistrzostwach Europy. Dane dotyczące zdrowia Polaków są coraz bardziej alarmujące--->>>WIĘCEJ TUTAJ.

Z kolei były poseł Platformy Obywatelskiej, ale przede wszystkim mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem Szymon Ziółkowski przekonuje, że podchodzi do tych zmian dość optymistycznie. Dlaczego?

ZOBACZ WIDEO: Sukces Jana Błachowicza pozwoli zerwać kłopotliwą łatkę? Joanna Jędrzejczyk: MMA to nie mordobicie!

- Bo gorzej już chyba nie może być - rozpoczyna były wybitny sportowiec. Zwraca uwagę, że przez lata ministerstwo sportu nie było potrzebne (na początku XXI wieku włączono je do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu).

- A ostatnie miesiące pokazały, że to ministerstwo jest niepotrzebne, bo tak naprawdę nie było z jego strony żadnych działań. Teraz lądujemy pod auspicjami wicepremiera, który ma więcej do powiedzenia niż minister. Paradoksalnie więc to lepsza sytuacja dla sportu - ocenia.

Wicepremierem odpowiadającym za sport ma być Piotr Gliński.

- Może będzie chciał się wykazać i będzie słuchać ludzi, którzy na sporcie zjedli zęby, a takich nie brakuje. Może to kontrowersyjna opinia, ale jestem zwolennikiem likwidacji resortu i innej jurysdykcji. Nie czuję więc przerażenia, a mogło być naprawdę gorzej, gdyby ministerstwo sportu trafiło w ręce Zbigniewa Ziobry czy Jarosława Gowina, którzy są politykami totalnie bezpłciowym i nic nie udałoby się wtedy zrobić - dodaje Ziółkowski, nie ukrywając niezadowolenia z działań obecnej minister sportu, Danuty Dmowskiej-Andrzejuk.

- Przez ostatnie 10 miesięcy nie wykazała się niczym pozytywnym. Ostatnia lista inwestycji sportowych o znaczeniu strategicznym wyglądała tak, że ręce mi opadły. Powiem tak - poziom kreta na Żuławach to przy tym poziom wybitny. Gorzej więc już być nie może.

Ziółkowski przekonuje, że znacznie wyżej ceni kadencję Witold Bańki, który na początku roku musiał zrezygnować ze stanowiska po przejęciu kierownictwa Światową Agencją Antydopingową (WADA).

- Przy obecnej minister Witold Bańka to był orzeł. Wielokrotnie krytycznie go oceniałem, jednak trzeba go docenić. Miał kilka autorskich pomysłów. Team100? Tak, jednak trzeba pamiętać, że to był po prostu program Talent, który pojawił się już wcześniej. Został tylko przekształcony i nie był finansowany ze źródeł ministerstwa. Pojawiły się też takie rozwiązania, że minister mógł wszystko przypisać sobie.

Były mistrz powtarza, że jest optymistą, ale warunkiem jest mądrość wicepremiera i słuchanie ludzi, mających w temacie znacznie większą wiedzę od niego.

- Tam są fachowcy, których trzeba słuchać. Nawet jeśli ktoś jest po innej stronie politycznej barykady, nie powinien na to patrzeć. Mieszanie polityki ze sportem nigdy nie było, nie jest i nie będzie dobre. Sport powinien być ponad to - przekonuje.

Każdy wie, że sukces sportowca jest dla polityków świetną okazją do przypisania sobie zasług. Dzieje się tak od lat bez względu na to, kto wygrywa wybory. Ziółkowski też zwraca na to uwagę.

- Tak naprawdę sport i kultura mają wiele wspólnego. W obu dziedzinach, żeby osiągnąć sukces, trzeba lat, a nawet dekad pracy. Trochę prowokacyjnie powiem, że przecież wielu z tych zawodników, którzy teraz zdobywają medale, rozpoczynało swoje kariery za rządów SLD. Może więc im trzeba podziękować? To tylko przykład, który pokazuje, że nie można sobie przypisywać wszystkich zasług i oddzielić sport od polityki.

Nie ma wątpliwości, że to wielkie sukcesy Ziółkowskiego w 2000 i 2001 roku (złoty medal na igrzyskach w Sydney i mistrzostwach świata w Edmonton) były kamieniami węgielnymi dla polskiego rzutu młotem i miały większy wpływ na obecne sukcesy Pawła Fajdka czy Wojciecha Nowickiego niż lata rządów polityków.

- Może to zabrzmi nieskromnie, ale to, że jesteśmy teraz potęgą w rzucie młotem, to także zasługa Kamili Skolimowskiej i moja. Właśnie po naszych sukcesach powstała pełna infrastruktura, przez co kolejni zawodnicy mieli łatwiej. To wszystko są naczynia połączone i nie można o tym zapominać - podsumowuje.

Marzenia runęły w ułamku sekundy. 20 lat od wielkiego pecha Polaków na IO--->>>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (15)
 • Tomasz Wardakowski Zgłoś komentarz
  W to miejace trzeba powołać ministwestwo obłudy i propagandy
  • Pawel2313 Zgłoś komentarz
   Jak ktoś chce uprawiać sport wyczynowo i dla klasy to niech robi to na własny rachunek. Niech sobie znajdzie sponsorów i niech się ubezpieczy na wypadek utraty zdrowia i życia. Reszcie
   Czytaj całość
   społeczeństwa zaleciłbym uprawianie sportu rekreacyjnie i dla zdrowia.
   • Rysiek Frytkorz Zgłoś komentarz
    W sumie to co się dziwić, nie ma efektów, to po co utrzymywać ten resort :) Wystarczy zobaczyć na igrzyska zimowe, polacy tam jadą robić sztuczny tłok bo o medale mogą pomarzyć :)
    • kulfon721 Zgłoś komentarz
     Niech powołają ministerstwo wyznania wiary
     • the end Zgłoś komentarz
      W sposób fundamentalny nie zgadzam się z opinią pana Ziółkowskiego. Pan Gliński z Sellinem nadają się co najwyżej do geszeftów z toruńskim Belzebubem ale nie mają żadnych
      Czytaj całość
      właściwości do "kierowania" sportem. Obaj nie mają żadnych fizycznych ani mentalnych predyspozycji do zajmowania się sportem w ogóle. Sprawy sportu zostaną zmarginalizowane i wepchnięte w kąt jak nieużywany i niepotrzebny sprzęt. To zostało im wpakowane na siłę jako wyjątkowo niechciany bonus. Ponadto pewien Richard zrobi wszystko, żeby się do spraw sportu dorwać. To tylko kwestia czasu. Nie będzie się liczył sport tylko trwające miesiącami zmiany i rozgrywki polityczno-partyjne. Najważniejsze będą przepychanki z umieszczaniem w prezesowskich fotelach związków sportowych , swoich synów, córek, szwagrów, teściów, wujków i innych pociotków. Tak panie Ziółkowski będzie wyglądała teraz przez dłuuugi czas, szara rzeczywistość.
      • grolo Zgłoś komentarz
       Z tym Ziobrą to oczywiście żart, bo jakich tam haków i na kogo mógłby się doszukać w sporcie sympatyczny pan Zbyszek ?? Kogo by tam mógł niszczyć? co tak bardzo lubi. Nie mógłby
       Czytaj całość
       biedak upajać się władzą ...Miałby tam tylko poczucie straconego czasu.
       • grolo Zgłoś komentarz
        Po bardzo słabej pani b.szablistce, która nie miała nic do powiedzenia, gorzej już chyba nie może być. Udowodniła, że to ministerstwo jest niepotrzebne, bo nie było z jego strony
        Czytaj całość
        żadnych działań a sportowcy zostali pozostawieni sami sobie i zdani tylko na siebie.Bańka przynajmniej był dobry w pi-arze i na tym wypłynął w świecie.
        • speedway.gonzalez Zgłoś komentarz
         Nie ma już czegoś takiego jak "Ministerstwo Sportu i Turystyki", od początku kadencji jest "Ministerstwo Sportu". Kogo wy tam w tych SyFach zatrudniacie? Ludzi bez wiedzy
         Czytaj całość
         i umiejętności jej nabywania? Takie "dziennikarstwo" prezentujecie? Wstyd!
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×