Gwiazdy sportu pomagają Mateuszowi. 33-latek po udarze mózgu walczy o powrót do zdrowia

Zdjęcie okładkowe artykułu: Archiwum prywatne / Mateusz Stano
Archiwum prywatne / Mateusz Stano
zdjęcie autora artykułu

Zawsze był aktywny, uwielbiał sport. Po rozległym udarze pnia mózgu Mateusz Stano został sparaliżowany czterokończynowo. Jest jednak nadzieja na to, by stanął na nogi. Wspierają go m.in. Weronika Gawlik oraz Rafał Jackiewicz.

Reprezentantka Polski w piłce ręcznej Weronika Gawlik oraz były zawodowy mistrz Europy w boksie Rafał Jackiewicz włączyli się do akcji, która ma na celu zebranie środków na leczenie i rehabilitację 33-letniego Mateusza Stano z Olkusza.

W maju br. Mateusz wrócił z pracy i treningu piłki nożnej. Nic nie zwiastowało nieszczęścia. W nocy mężczyzna nagle źle się poczuł - leżał wygięty, charczał, później stracił przytomność. Rodzina natychmiast wezwała pomoc medyczną. W szpitalu okazało się, że miał niedokrwienny udar pnia mózgu. Przez dwa tygodnie był w śpiączce farmakologicznej.

Później jego rodzina usłyszała wstrząsającą diagnozę. - Powiedzieli nam, że jest sparaliżowany czterokończynowo. Nie dawali mu żadnych szans. Był w stanie ruszać tylko gałkami ocznymi - mówiła Aleksandra Stano, siostra Mateusza, w rozmowie z WP abcZdrowie.

- Syn jest uwięziony we własnym ciele i jednocześnie wszystkiego świadomy. To boli nas najbardziej - to słowa Małgorzaty Stano, mamy 33-latka, cytowanej przez siepomaga.pl.

Na stronie Fundacji Siepomaga prowadzona jest zbiórka środków na leczenie Mateusza. Jest bowiem nadzieja na jego powrót do zdrowia. Szansą dla sparaliżowanego mężczyzny jest rehabilitacja. Dodajmy - bardzo kosztowna.

Mateusz przebywa w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum w Krakowie, jest w trakcie rehabilitacji. Opieka w ośrodku specjalistycznym kosztuje 20 tys. zł za niecały miesiąc (26-dniowy turnus). Kwota ta przekracza możliwości finansowe rodziny.

- Potrzebujemy ponad 60 tysięcy złotych na trzy turnusy leczenia Mateusza. Po nich będzie wielka szansa na to, że brat wróci do zdrowia i stanie na nogi - powiedziała nam Aleksandra Stano.

Zbiórka na stronie Fundacji Siepomaga potrwa do 4 września. Do kwoty, o której wspomniała siostra Mateusza, brakuje jeszcze kilkunastu tysięcy złotych.

Mateusz robi systematyczne postępy. Po udarze miał sprawne tylko oczy i mózg, ale po pewnym czasie mógł już ruszyć ręką, uścisnąć dłoń, uśmiechnąć się na widok najbliższych. Później zaczął siadać, próbował chodzić, mówić.

Codzienna praca przynosi efekty, choć wiadomo, że przed nim jeszcze wiele wysiłku. Rehabilitacja nie może jednak zostać przerwana, stąd apel rodziny do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla Mateusza.

Oprócz zbiórki na stronie siepomaga.pl prowadzone są licytacje. Weronika Gawlik, bramkarka Biało-Czerwonych, przekazała na ten cel swoją koszulkę z autografem, zaś były zawodowy mistrz Europy w boksie Rafał Jackiewicz - biografię "Życie na ostrzu noża" (link do licytacji TUTAJ>>).

Czytaj także: 33-latek doznał rozległego udaru. Mateusz Stano walczy o sprawność. "Jest uwięziony we własnym ciele" Czytaj także: Zachwyca kibiców na antenie. Potrzebuje pomocy w walce z poważną chorobą

Źródło artykułu: