KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Kraków zrezygnuje z organizacji igrzysk? "Nie ma sensu za to się zabierać"

Od wielu miesięcy czekamy na gwarancje rządowe ws. igrzysk europejskich, które w 2023 roku mają się odbyć w Krakowie. Jeżeli do końca października politycy nie przegłosują specustawy, stracimy jedną z największych imprez sportowych.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
reprezentanci Polski podczas otwarcia Igrzysk Europejskich w Baku Getty Images / Francois Nel/Getty Images for BEGOC / Na zdjęciu: reprezentanci Polski podczas otwarcia Igrzysk Europejskich w Baku
Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa - od wielu miesięcy mówi jasno: "Miasto samo nie jest w stanie podołać organizacji Igrzysk Europejskich" (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ >>). Stolica Małopolski oczekuje gwarancji finansowych ze strony rządu. Aby podołać organizacji jednej z największych imprez sportowych na świecie.

Takie sygnały płynęły z Krakowa już w grudniu 2020 roku. Potem w lutym i w kwietniu 2021. Mamy koniec października... W sprawie nie zmieniło się nic. Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", Majchrowski wyznaczył ostateczny termin. - Jeśli do Wszystkich Świętych nie będzie specustawy i danych na temat kosztów organizacji, to zgodnie z uchwałą rady miasta, nie ma sensu za to się zabierać - powiedział prezydent Krakowa.

Chodzi o specustawę, która zagwarantuje stolicy Małopolski miliard złotych. To kwota potrzebna na modernizację stadionu Wisły Kraków (gdzie ma się odbyć ceremonia otwarcia i zamknięcia), przebudowę ulic oraz budowę przystanków szybkiej kolei.

Jacek Sasin, który jest pełnomocnikiem rządu ds. igrzysk po raz kolejny uspokoił, że impreza nie jest zagrożona. Z Krakowa płyną jednak zupełnie przeciwne informacje. Na początku listopada (3 listopada ma się odbyć sesja rady miejskiej) stolica Małopolski - bez gwarancji rządowych - ogłosi rezygnację z organizacji igrzysk.

Dziennikarze poinformowali, że w czwartek (28 października) sprawą ma zająć się rząd. Czy zdąży przygotować wszelkie gwarancje finansowe podczas tego posiedzenia? Nie wiadomo. Kibice z uwagą będą nasłuchiwać wieści z Warszawy.

Czytaj także: Igrzyska Europejskie 2023. Jacek Sasin odpisał prezydentowi Krakowa. Co z gwarancjami rządowymi? >>

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Wygląda jak modelka. "Polska" krew!
Czy jesteś zwolennikiem Igrzysk Europejskich w Krakowie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×