Te sportowe wydarzenia w Rosji nie odbędą się. Mieli w nich wystąpić Polacy (lista)

Przy obecnych wydarzeniach na Ukrainie sport schodzi na drugi plan. Przez decyzję Władimira Putina, Rosja pozbawia się jednak także wielu zawodów sportowych. Kibice również odczują to w najbliższym czasie.

Mateusz Byczkowski
Mateusz Byczkowski
Sylwia Matuszczyk Materiały prasowe / IHF / Women's World Championship Spain 2021 / Na zdjęciu: Sylwia Matuszczyk
Władimir Putin w nocy z środy na czwartek wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Od momentu rozpoczęcia inwazji wszystko zmienia się z godziny na godzinę. Także w sporcie, który choć w obecnej sytuacji, jest na drugim planie, wciąż musi funkcjonować.

Na pewno w najbliższym czasie będzie wyglądało to inaczej. Także w kontekście wydarzeń sportowych. Niektóre z nich już w pierwszym dniu ataku zostały odwołane i to właśnie w Rosji. Koszykarska FC Barcelona jako jedna z pierwszych podjęła decyzję, że nie poleci do tego kraju w celu rozegrania meczu. Spotkanie z Zenitem Sankt Petersburg w elitarnej Eurolidze zostało przełożone. Zareagowała też Enea Zastal BC Zielona Góra. Polska ekipa wycofała się z rozgrywek rosyjskiej VTB United League.

Długo nie trzeba było czekać na reakcję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), która postanowiła, że zawody w Rosji pod jej egidą zostaną odwołane lub przeniesione w inne miejsce. Dotyczy to m.in. Pucharu Świata w skokach narciarskich czy biegach narciarskich.

ZOBACZ WIDEO: Miliony obejrzały filmik "Ibry". Nic dziwnego!

W piątek sporo kontrowersji wywołała też decyzja Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA). Federacja przekazała, że Rosja nie zostanie wykluczona z rozgrywek reprezentacyjnych oraz klubowych. Spotkania z udziałem Sbornej oraz Ukrainy będą jednak rozgrywane na naturalnym terenie. Podobnie wygląda to w przypadku tamtejszych klubów. Wciąż jednak nie wiadomo co z marcowym barażem z udziałem Polaków.

Dramatyczna sytuacja na wschodzie zmusiła zawieszenie rozgrywek ukraińskiej ligi w piłce nożnej. Inaczej wygląda to w przypadku rosyjskiej Priemjer-Liga, która już w sobotę (26 lutego) wraca do gry. Choć przełożono dwa mecze w tym jeden z udziałem Polaków: FK Krasnodar (Grzegorz Krychowiak) kontra Lokomotiw Moskwa (Maciej Rybus).

Bardziej rygorystycznie od UEFA na obecne wydarzenia zareagowały władze Formuły 1. Także w piątek poinformowały, że zaplanowane na rok 2022 Grand Prix Rosji zostało odwołane. Już wcześniej czterokrotny mistrz świata, Sebastian Vettel przekazał, że nie weźmie udziału w wyścigu, właśnie przez obecną sytuację.

Piłka ręczna również to odczuje. Komitet Wykonawczy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) przełożył mecze Polek z Rosją w eliminacjach do mistrzostw Europy, które początkowo zaplanowano na 3 i 6 marca. Jedno z nich miało odbyć się w Astrachaniu.

Odwołane mecze/wydarzenia sportowe (Na dzień 25 lutego 2022):

Puchar Świata w skokach akrobatycznych - Moskwa, 5 marca

Puchar Świata w skokach narciarskich kobiet - Niżny Tagił, 19-20 marca

Puchar Świata w skokach narciarskich kobiet - Czajkowski, 26-27 marca

Puchar Świata w biegach narciarskich - Tiumeń, 19-20 marca

Finałowe zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie na torach naturalnych - Moskwa, 24-27 lutego

Grand Prix Rosji 2022 w Formule 1 - Soczi, 23-25 września

Finał Ligi Mistrzów 2021/2022 - Sankt Petersburg, 28 maja

Liga rosyjska: FC Rostov - Krylia Sovetov - Rostow, 27 lutego

FC Krasnodar - Lokomotiv - Moskwa Krasnodar, 27 lutego

Euroliga: Zenit Sankt Petersburg - FC Barcelona, 25 lutego

Eliminacje do mistrzostw Europy w piłce ręcznej, Polska - Rosja - Koszalin i Astrachań, 3 i 6 marca

Zobacz też:
Miał znęcać się nad żoną. Jacek M. z prokuratorskimi zarzutami
Mer Kijowa mówi wprost, co powinna teraz zrobić Europa

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×