Golubsko-Dobrzyński zamek od ponad czterdziestu lat organizuje Wielkie Turnieje rycerskie, będąc jednocześnie pierwszym miejscem w Europie w którym wskrzeszono ideę turnieji rycerskich. Natomiast zmagania rycerskie to nie jedyne rywalizacje sportowe goszczące na zamku.
Agility, to sport dla psów polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód. Przeszkody muszą zostać pokonane w ścisłej kolejności lecz pies nie zna toru przed startem.
Pierwotnie agility było przerywnikiem w czasie zawodów jeździeckich, ale szybko ewoluowało do rangi dyscypliny sportowej, które szybko zyskuje popularność.
Jedną z pierwszych zawodniczek agility w Polsce jest Magdalena Ziółkowska, która trenuje agility od 1989 roku.
"Pamiętam jak pierwszy raz zetknęłam się z agility. Koleżanka oglądała relację w BBC z zawodów Crufts i zaraziła mnie tym sportem. Początki były trudne. Nikt w Polsce nie miał toru, nie było od kogo się uczyć i nie było Internetu, z którego można by czerpać wiedzę. Uczyliśmy się agility z książek!" - wspomina Magdalena Zółkowska, która min. zdobyła tytuł drużynowego mistrza świata Large 2017.
"Dla mnie agility to sport drużynowy. Każdy członek teamu musi robić to co do niego należy - pies musi być świetnie wyszkolony, posiadać umiejętności, które pozwolą mu pracować bezbłędnie w pełnej prędkości, a przewodnik musi pracować nad swoim handlingiem, żeby jak najlepiej psu pokazywać co ma robić podczas biegu. " - Dodaje.
Współcześnie agility w Polsce jest sportem zyskującym na popularności. Jest coraz więcej klubów, zrzeszających zawodników, coraz więcej torów do ćwieczeń i coraz więcej zawodów.
Aglity to zabawa dla psa. Pies i człowiek stanowią tandem - zgrany zespół, gdzie nie może być miejsca na złe emocje lub złe traktowanie psa. Tylko zespół (pies i człowiek), który obopólne czerpie radość z konkurencji ma szansę osiągnąć sukces.
W Polsce zawody agality odbywają się pod egidą związku kynologicznego, który kładzie szczególny nacisk na bezpieczeństwo psów.
Jak wygląda taki sport obrazują nagrania z mistrzostw:
W imieniu Zamku Golubskiego oraz komitetu organizacyjnego zawodów. Serdecznie zapraszamy na zawody agality na zamku, które odbędą się 28-29.05.2022r. (w ostatni weekend maja) na Zamku Golubskim. Na placu turniejowym, gdzie zwykle stają w szranki rycerze na swoich wiernych rumakach, wyjątkowo staną zawodnicy ze swoimi psami. Szczegóły zawodynazamku.pl