Polski minister aż napisał "brawo" na nowy pomysł na temat Putina

Władimir Putin stracił już tytuł honorowego prezesa i ambasadora Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). To jednak nie koniec. Michał Legień założył petycję, by pozbawić polityka tej funkcji. "Sportowa pętla się zaciska" - napisał Kamil Bortniczuk.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Władimir Putin Getty Images / Mikhail Svetlov / Na zdjęciu: Władimir Putin
Kolejną dobę trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji wojskowej w Donbasie, ale zaatakowano również strategiczne miejsca w innych częściach kraju. Rosjanie nie ukrywają, że chcą zająć Kijów. Na Ukrainie zginęło już blisko 400 cywilów. Działania wojenne Rosjan wywołały oburzenie na całym świecie.

Wobec Rosji wyciągane są nie tylko sankcje polityczne i ekonomiczne, ale również sportowe. UEFA odebrała prawo organizacji finału Ligi Mistrzów, piłkarskie mecze międzynarodowe mają być rozgrywane na neutralnym gruncie. Z kolei FIFA zdecydowała, że reprezentacja Rosji ma grać pod nazwą "Rosyjskiej Federacji Piłkarskiej".

Na stanowczy ruch zdecydowała się Międzynarodowa Federacja Judo (IJF). Władimir Putin pełnił tam funkcję honorowego prezesa i ambasadora, ale został zawieszony w jej pełnieniu.

ZOBACZ WIDEO: Jego zjazd robi ogromne wrażenie. Zareagował znany aktor

Polacy chcą pójść o krok dalej. Michał Legień (syn polskiej legendy judo Waldemara Legienia), Adam Brysz oraz Jean Kostrzewski założyli w sieci petycję, w której domagają się całkowitego pozbawienia Putina tych funkcji. Tego chce zresztą polska federacja.

Na petycję zareagował już m.in. minister sportu Kamil Bortniczuk. "Sportowa pętla się zaciska" - napisał polityk Zjednoczonej Prawicy.

"W świetle niedawnej inwazji Rosji na wolną i suwerenną demokrację ukraińską kierujemy do Państwa niniejszą petycję z prośbą o natychmiastowe usunięcie Władimira Putina ze stanowiska Honorowego Prezydenta Międzynarodowej Federacji Judo. Jako członkowie globalnej społeczności judo jesteśmy zszokowani brakiem jasnej i odpowiedzialnej reakcji organizacji reprezentującej nasz ukochany sport. Judo to sztuka walki oparta na obronie przed atakiem, wzajemnym szacunku i honorze, ale także jeden z głównych sportów olimpijskich" - czytamy na stronie petycji.

"Uznajemy, że od kilku lat pierwszym honorowym członkiem naszej wielkiej i zjednoczonej rodziny jest człowiek, który uosabia dokładne przeciwieństwo naszych wartości. Utrzymanie obecności Władimira Putina na tym honorowym stanowisku niebezpiecznie wiąże nasz sport z politycznymi interesami państwa rosyjskiego i tym, co dzieje się na ukraińskich polach bitewnych. W judo chodzi o pokój, a nie terror" - dodano.

Czytaj także:
Oficjalnie: jest decyzja FIFA ws. Rosji!
Jeden z najmocniejszych wpisów po decyzji FIFA ws. Rosji

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×