Medalu w kajakarstwie nie będzie. Ostatnia nadzieja także poza finałem

Getty Images / Charles McQuillan / Na zdjęciu: Dorota Borowska

W sobotę przed południem o awans do finału konkurencji C1 na 200 metrów na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 walczyła Dorota Borowska. I nie udało jej się przejść dalej.

Drugą reprezentantką Polski, która w sobotę na torze regatowym rywalizowała w igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 była Dorota Borowska. Nasza kanadyjkarka stanęła na starcie półfinału sprintu na 200 metrów.

Długi był bój Polki o to, żeby w ogóle pojawić się w Paryżu. Kiedy ostatecznie zarzuty o doping zostały wycofane i Borowska mogła się pakować na wyjazd do Francji, to pokładaliśmy w niej pewne nadzieje. Nie było jednak wiadomo, jak nasza zawodniczka zniesie presję.

Dorota Borowska bardzo dobrze rozpoczęła rywalizację. Już w przedbiegu pokazała swoją moc, wygrała dość pewnie z przewagą 0,65 sekundy i mogła cieszyć się z bezpośredniego awansu do półfinału i spokojnie przygotowywać się do sobotniego wyścigu.

W nim Polka nieco została na starcie i musiała odrabiać straty, a dystans nie jest długi. Borowska powoli zaczęła się przesuwać i zmniejszać dystans do rywalek. Na ostatnich metrach jednak przeciwniczki okazały się mocniejsze. Dorota Borowska dopłynęła dopiera szósta i nie zdołała awansować do wyścigu medalowego. Polka popłynie tylko w finale B.

Zaskakiwać może także brak awansu Ludmiły Luzan. Ukrainka do mety dopłynęła tuż za Polką, a jest brązową medalistką igrzysk z Tokio w tej konkurencji. To oznacza, że nie ma już szans na powtórkę z Japonii i co najmniej jedna nowa zawodniczka pojawi się na olimpijskim podium.

W walce o powtórzenie swojego wyniku liczą się nadal Nevin Harrison oraz Katie Vincent. Amerykanka była najlepsza w Tokio, ale w półfinale dopłynęła tuż za Vincent. Za nimi toczyła się zacięta walka o ostatnie miejsce w olimpijskim finale. Po skutecznym rzucie na linię mety o 0,09 sekundy Brazylijkę pokonała Węgierka Kincso Takacs.

Finały tej konkurencji na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 zaplanowano na godzinę 13:40. Najpierw odbędzie się wyścig o miejsca 9-16 z udziałem Doroty Borowskiej, a o 13:50 na starcie staną zawodniczki, które będą walczyły o medale.