W sobotę na igrzyskach olimpijskich Paryż 2024 o powtórzenie swojego sukcesu z Tokio walczyła Lisa Carrington. Nowozelandka w Japonii wywalczyła trzy złote medale. W stolicy Francji miała już dwa najcenniejsze krążki, a w sobotę stanęła na starcie trzeciego finału.
Lisa Carrington w swojej kolekcji ma już worek medali olimpijskich, a jeszcze więcej krążków mistrzostw świata i innych międzynarodowych imprez. W Tokio wygrywała w jedynce na 200 m i 500 m oraz w dwójce na 500 m. We Francji nie było już konkurencji K1 na 200 metrów, ale to nie pokrzyżowało planów Nowozelandki. Carrington wygrywała w czwórce oraz dwójce na 500 metrów.
W wielkim finale jedynki Lisa Carrington miała jednak godne rywalki. Między innymi koleżankę z reprezentacji Aimee Fisher. O medale chciały także walczyć Węgierki. I to właśnie Tamara Csipes zaczęła najmocniej. Prowadziła ona po stu metrach z widoczną przewagą.
ZOBACZ WIDEO: Polska lekkoatletyka spadła poziomem? "Brakuje nam następców"
Na półmetku Carrington była tuż za Węgierką, a po chwili Nowozelandka była już z przodu. Csipes ambitnie goniła, ale nie było mocnych na Lisę Carington. Nie dała ona szans żadnej z rywalek. Ponad sekundę za nią linię mety przekroczyła Węgierka. Trwała także walka o trzecie miejsce, które ostatecznie wywalczyła Emma Jorgensen.
Tym samym obejrzeliśmy dokładnie takim sam skład i układ olimpijskiego podium tej konkurencji, jak w Tokio. Dodatkowo Carrington popłynęła bardzo szybko, ustanawiając nowy rekord olimpijski. Ponadto dla Nowozelandki to czwarte kolejne igrzyska z co najmniej jednym złotym medalem.
Wyniki finału A w konkurencji K1 500 m kobiet:
1. Lisa Carrington (Nowa Zelandia) - 1:47.36
2. Tamara Csipes (Węgry) - 1:48.44
3. Emma Jorgensen (Dania) - 1:49.76
4. Aimee Fisher (Nowa Zelandia) - 1:49.91
5. Nan Wang (Chiny) - 1:50.89
6. Alida Dora Gazso (Węgry) - 1:51.19
7. Hermien Peters (Belgia) - 1:52.26
8. Michelle Russell (Kanada) - 1:53.83
Wyniki finału B w konkurencji K1 500 m kobiet:
1. Milica Novakovic (Serbia)
2. Teresa Portela (Portugalia)
3. Linnea Stensils (Szwecja)
4. Melina Andersson (Szwecja)
5. Mengdie Yin (Chiny)
6. Lize Broekx (Belgia)
7. Anezka Paloudova (Czechy)
8. Alyce Wood (Australia)
Czytaj także:
Medal na wyciągnięcie ręki. Polak przed szansą
Zamieszanie przed dekoracją Kaczmarek. "Został w wiosce"