Na igrzyskach - zero medali. Na mistrzostwach świata - dwa złota i srebro dla Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / David Balogh / Na zdjęciu: Oleksii Koliadych
Getty Images / David Balogh / Na zdjęciu: Oleksii Koliadych

W Samarkandzie odbyły się mistrzostwa świata w kajakarstwie, w których Polacy zdobyli trzy medale. Po złoto sięgnęli Oleksii Koliadych i Wiktor Głazunow, zaś po srebro Jakub Stepun. Sportowcy rywalizowali w konkurencjach nieolimpijskich.

Kajakarstwo było przez lata jedną z najbardziej "medalodajnych" dyscyplin dla Polski na igrzyskach olimpijskich. Jednak na niedawnej imprezie w Paryżu została przerwana seria, która trwała od 1980 r.

Nikt z Biało-Czerwonych nie zdołał bowiem stanąć na podium. Najbliżej medalu były "Atomówki", czyli czwórka kobieca K4 500 m (Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto). Polki w finale zajęły jednak czwarte miejsce.

Dwa tygodnie po zakończeniu igrzysk odbyły się mistrzostwa świata, które zorganizowała Samarkanda (Uzbekistan). W roku olimpijskim w nieco zmienionej formule. Kajakarze rywalizowali bowiem w konkurencjach nieolimpijskich.

Polska wysłała do Uzbekistanu mocną kadrę i w niedzielę pojawiły się efekty w postaci trzech medali. Najpierw srebro w K1 200 m zdobył Jakub Stepun. Do złota zabrakło mu niewiele, zaledwie 0,07 s. O tyle szybszy okazał się Portugalczyk Messias Baptista.

Później po najcenniejszy krążek sięgnął kanadyjkarz Oleksii Koliadych. Nie miał sobie równych w C1 200 m. Wyprzedził Hiszpana Pablo Granę (o 0,42 s) oraz Gruzina Zazę Nadiradze.

Na najwyższym stopniu podium stanął ponadto inny kanadyjkarz Wiktor Głazunow. W rywalizacji C1 na 5000 m zwyciężył z ogromną przewagą. Drugi na mecie Mołdawianin Serghei Tarnovschi stracił do Polaka prawie 16 sekund.

W mistrzostwach świata w Samarkandzie wystąpiło ok. 300 kajakarzy z 50 krajów.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty